Дунавски центар за трансфер технологијa основан је као организациона јединица Универзитета у Новом Саду, у оквиру „WP7 Danube INCO.NET” пројекта. Циљ оснивања Центра је креирање стратегије за промоцију истраживања, иновација, трансфера технологиja, био-економије, енергије, иновација у друштву и кохезије земаља дунавског региона.
Партнери из региона коју су учесници у пројекту су: Белгија, Аустрија, Немачка, Словачка, Мађарска, Србија, Босна и Херцеговина, Словенија, Хрватска, Италија, Румунија, Бугарска, Молдавија, Украјина.
Циљ Дунавског центра за трансфер технологијa (ДЦТТ):
Производи који су предмет интересовања ДЦТТ-a:
Радом ДЦТТ-а управља проректор за финансије и организацију Универзитета у Новом Саду. У саставу ДЦТТ налазе се:
* Комисија као саветодавно тело које даје стручно мишљење о правној заштити и привредном искоришћавању интелектуалних добара.
* Савет који чине чланови Комисије и 2 ad hoc члана које чине чланови Привредне коморе.
Представници Привредне коморе имају значајну улогу у раду ДЦТТ-а, нарочито кроз мрежу привредних субјеката, партнера, знања и искуства који би допринели бољем повезивању Универзитета у Новом Саду са привредним субјектима, у земљи и иностранству, као и кроз учешће у процесима проналажења, процене, правне заштите и привредног искоришћавања интелектуалних добара Универзитета у Новом Саду и његових чланица.
Као један од значајних система остваривања циљева ДЦТТ-а је свакако и „ДТЦ (Danube Transfer Center Network)“ портал.
Портал је успостављен од стране „ДТЦ“ Клуж-Напока, Румунија.
Циљ овог подухвата је оснивање опште платформе за мапирање потенцијала за националну и транснационалну сарадњу у пројектима везаним за: истраживање и развој, иновације и трансфер технологија у земљама где је ова мрежа активна.
Портал има 3 главна дела:
Први део намењен је организацијама за истраживање и развој (И&Р), које чине институти, истраживачки центри, лабараторије или друге групе, са детаљима њивових ужих компетенција, претходним искуствима и резултатима рада на пројектима, ка и са њиховом спремношћу да учествују у националним /интернационалним И&Р и/или ИТТ (иновације и трансфер технологије) пројектима.
Други део намењен је пре свега пословним организацијама (компанијама), са јасним фокусом на идентификацији потреба и спремности компанија за сарадњу у вези с иновацијама и трансфером технологија, као и њиховом претходном искуству у тој области.
Трећи део осмишљен је као платформа за упаривање И&Р организација, компанија и истраживача из земаља чланица „Danube INCO.NET“ пројекта. Овај део нуди и могућност идентификовања добављача или потенцијалних партнера, у зависности од специфичности потреба или захтева корисника портала, а који су део базе података „ДТЦ” мреже.
За брзу идентификацију и упаривање, користе се УНЕСКО 4/6 цифрени кодови као и „NACE“ кодификациони систем који означава главно поље активности и рада корисника портала.
УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ
Др Зорана Ђинђића 1
21102 Нови Сад, Србија
021 485 2020
[email protected]
Мапа сајта | Copyright © 1998-2022 Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: [email protected]