САВРЕМЕНИ УНИВЕРЗИТЕТ СA ЧЕТРНАЕСТ ФАКУЛТЕТА
У ЧЕТИРИ ИСТОРИЈСКА ЦЕНТРАЛНОЕВРОПСКА ГРАДА
Универзитет у бројкама
- 2022/2023. школска година -
Универзитет у Новом Саду је са око 50.000 студената и 5.000 запослених једно од највећих научних и образовних средишта у Централној Европи. Спада у ред такозваних комплетних или свеобухватних универзитета, који су карактеристични по томе што покривају скоро све области науке и високог образовања.
У оквиру Универзитета реализује се 350 акредитованих студијских програма на нивоу основних, мастер, специјалистичких и докторских студија, чији су носиоци факултети и Универзитетски центар за интердисциплинарне и мултидисциплинарне студије и истраживања (УЦИМСИ). Студијски програми су савремени и прате развој науке. Значајну улогу у стварању научне подлоге за њихово перманентно осавремењавање, осим факултета и УЦИМСИ-ја, имају и три научна института.
Универзитет у Новом Саду има развијену научну инфраструктуру и снажан иновативни потенцијал. Централна библиотека и библиотеке факултета и института располажу богатим књижним фондовима који покривају све релевантне научне области и омогућују приступ великим електронским базама података. На основу посебног споразума о сарадњи, истраживачима, професорима и студентима доступна је и Библиотека Матице српске, најстарије националне научне и културне институције, основане 1826. године, у којој се налази више од 3.000.000 публикација. На Универзитету је формирано око 250 лабораторија. Посебан значај за јачање иновативности има Технолошки парк Универзитета у Новом Саду. Уз подршку Факултета техничких наука и других чланица Универзитета, формирано је 140 start-up и spin-off компанија, углавном у IT сектору, које запошљавају младе инжењере са Универзитета у Новом Саду. Неке од њих раде пројекте за велике светске компаније и допринеле су томе да Нови Сад у међународним оквирима постане познат као „софтверска долина“. Пројектни тимови и истакнути појединци са Универзитета добитници су бројних међународних и националних признања за најбоље технолошке иновације.
У оквиру Универзитета у Новом Саду има више акредитованих центара изврсности. BioSens Институт, који је заснован у оквиру Факултета техничких наука, Европска унија је прогласила за једну од 30 научноистраживачких институција с највећим потенцијалом у Европи у области биотехнологија, а његов пројекат АНТАРЕС је најбоље рангиран у Европи у оквиру програма Хоризонт 2020, у 2016. години.
Студенти Универзитета у Новом Саду постижу врхунске резултате у многим областима. Студенти Факултета техничких наука, који настављају традицију чувене Југословенске школе роботике, годинама су међу најбољима у Европи. На Европском такмичењу у роботици ЕУРОБОТ 2020. године, које је одржано у Француској, освојили су 1. место, док су на такмичењу 2016. године освојили су 2. и 3. место. Тимови Правног факултета су, такође, годинама међу најбољима у Европи. Године 2009. освојили су прво место на такмичењу у симулацији суђења, које је у Хагу, у Међународном суду правде, организовао Универзитет у Лајдену. Сличан успех, али на глобалном нивоу, остварили су и 2016. године. Студенти Академије уметности и студенти Факултета спорта и физичког васпитања освајају бројне награде на националним и међународним такмичењима, док запажене резултате на међународним спортским такмичењима у различитим дисциплинама постижу и студенти других факултета.
Академско културноуметничко друштво Универзитета у Новом Саду „Соња Маринковић“ познато је по успешним наступима на фестивалима у земљи и иностранству. Њен оркестар хармоника је 2013. године освојио прво место на светском такмичењу у Инсбруку (Аустрија) и сматра се једним од најбољих у Европи.
_____________
Универзитет у Новом Саду повезује људе, простор и време. Његови факултети и институти се налазе у четири историјска града у Аутономној Покрајини Војводини, на северу Републике Србије: Новом Саду, Суботици, Сомбору и Зрењанину.
Седиште Универзитета је у Новом Саду, у централном кампусу на обали Дунава, у непосредној близини чувене Петроварадинске тврђаве, изграђене у XVIII веку, и старог градског језгра. На тој локацији налазе се и Филозофски факултет, Пољопривредни факултет, Природно-математички факултет, Правни факултет, Факултет техничких наука, Технолошки факултет, Факултет спорта и физичког васпитања, Научни институт за прехрамбене технологије и Институт Биосенс, као и одељење Економског факултета у Суботици. Медицински факултет, Академија уметности и Институт за низијско шумарство и животну средину се из практичних разлога налазе у другим деловима града. У Суботици се налазе Економски факултет, Грађевински факултет и Учитељски факултет на мађарском наставном језику. У Сомбору је седиште Педагошког факултета, а у Зрењанину седиште Техничког факултета „Михајло Пупин“. Све институције су акредитоване и имају дозволе за рад.
На Универзитету у Новом Саду је седиште Докторске школе математике, која на националном нивоу повезује водеће математичаре, са више универзитета у Републици Србији, док је од 2016. до 2018. године било седиште Заједнице државних универзитета Србије, у чијем саставу су сви универзитети чији је оснивач држава.
Студентима Универзитета у Новом Саду су на располагању специјализоване службе које обезбеђују здравствену заштиту, смештај и исхрану. Здравствене услуге пружа Завод за здравствену заштиту студената у оквиру којег постоје специјализоване амбуланте, саветовалишта и одељења лабораторијске дијагностике. Смештај и исхрану обезбеђује Студентски центар. Ниво услуга одговара стандардима који су прихваћени у развијеним европским државама.
Универзитет у Новом Саду гради своју будућност заједно са осталим институцијама које припадају јединственом научном и образовном простору Европе, али активно сарађује и са институцијама из других делова света. Сарадња је заснована на бројним билатералним и мултилатералним споразумима.
УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ
Др Зорана Ђинђића 1
21102 Нови Сад, Србија
021 485 2020
[email protected]
Мапа сајта | Copyright © 1998-2022 Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: [email protected]