Мисија и визија
Универзитет у Новом Саду је самостална високошколска и научно-истраживачка установа чија је мисија реализација висококвалитетних образовних процеса, развој научних дисциплина и пренос стечених знања у привреду и друштво. Универзитет је посвећен остварењу своје мисије засноване на успешним резултатима у образовању и научно-истраживачком раду и њиховој примени у пракси. Своје активности усмерава и на развој личности и унапређење основних људских права и слобода, као и стварање једнаких могућности, равноправности и инклузивности у току студија и рада. Само на тај начин, Универзитет може да реализује своју визију да као равноправни партнер у јединственом европском простору високог образовања и научно-истраживачког рада, достигне највише нивое изврсности, односно високо место у друштву најбољих.
Успешност и правичност истраживања и научно-истраживачких организација условљава и примену родно осетљивог знања. Израз родно осетљиво знање у најширем смислу односи се на разумевање родних образаца и околности под којима они настају. Ако се у институцијама, које производе знање родна неједнакост одржава, она може лишити природу знања своје далекосежности и слојевитости. Из тог разлога, тежња према креирању родно осетљиве и правичне академске средине је од велике важности.
Одбор за родну равноправност
Универзитет је посвећен постизању родне равноправности и, у одређеној мери, већ је интегрисао начела родне равноправности и антидискриминаторних политика у своје кључне документе и праксе. Као додатни корак у правцу снажења политике поштовaња једнакости и подстицања свести о значају родне равноправности, Сенат Универзитета је, на иницијативу ректора, на седници 24. јуна 2021. године формирао Одбор за родну равноправност на Универзитету у Новом Саду, са основним циљем доношења Плана Универзитета у Новом Саду за постизање родне равноправности, као и праћења његове реализације и подстицања активности за унапређење родне равноправности.
Одбор за родну равноправност, као стручно и саветодавно тело Сената, састављен је од истакнутих чланица и чланова из реда наставног и ненаставног особља и студената/киња са различитих факултета Универзитета који имају искуство и експертизу из области родне равноправности. Одбором за родну равноправност руководи ректор по функцији.
Родне студије на УНС-у
Универзитет у Новом Саду се истиче својим доприносом развитку родних студија и обезбеђивању кадра са експертизом у области родних студија, јер је од школске 2003/2004. године, као једини универзитет у региону, увео прве студијске програме у тој интердисциплинарној области. Студије су првобитно биле организоване на нивоу специјалистичких и магистарских програма, а прва генерација докторанада уписана је на трогодишње докторске студије у школској 2004/2005. години. У периоду од септембра 2004. до септембра 2008. године успостављена је укупна структура нове научне дисциплине родних студија на Универзитету: специјалистичке, магистарске и докторске студије. У складу са новодефинисаном структуром студија утврђеном Законом о високом образовању (2005), уведене су потом и мастер академске студије у области родних студија. Прва генерација студената мастер академских студија уписана је 2006/2007. године, а исте године уписана је и прва генерација студената на нове докторске академске студије. Акредитација програма према ЗоВ обављена је током 2008. године, када се новим програмима једногодишњих мастер и трогодишњих докторских академских студијских програма у области родних студија уводи и одбрана завршног рада и стицање дипломе мастер или доктор наука - родне студије. Мастер академске студије Родне студије завршило је укупно 27 студената (25 студенткиња и 2 студента), док је докторске студије завршило 12 студената (11 студенткиња и један студент).
У оквиру Универзитетског центра за интердисциплинарне и мултидисциплинарне студије и истраживања – УЦИМСИ, Универзитет у Новом Саду настоји да ради на очувању и даљем развитку родних студија у оквиру УНС-а.
Сенат Универзитета је на седници одржаној дана 23. децембра 2021. године донео План Универзитета у Новом Саду за постизање родне равноправности 2022-2024. Донети акт представља стратешко-акцијски документ Универзитета у Новом Саду и његових чланица који обезбеђује механизме за постизање институционалне културе родне равноправности и различитости, интеграцију родне перспективе у студијске програме и трансфер знања о родној равноправности у заједницу, за унапређење квалитета живота и рада на Универзитету, али и за оснаживање родне равноправности у развоју каријера – у научном и уметничком истраживању.
Приоритетна подручја (9) обухваћена Планом одређена су на основу смерница Европског института за родну равноправност (European Institute for Gender Equality – EIGE) и представљају резултат анализе стања родне равноправности на Универзитету на основу обраде статистичких података.
Национални и институционални правни оквир остваривања родне равноправности
Универзитет у Новом Саду делује на унапређењу родне равноправности у складу са усвојеним Планом за постизање родне равноправности 2022–2024, као и кроз рад Одбора за родну равноправност. Поред тога, активности на унапређењу родне равноправности интензивиране су и кроз учешће УНС-а у два међународна пројекта: UNIGEM и UniSAFE. Такође, у оквиру Универзитетског центра за интердисциплинарне и мултидисциплинарне студије и истраживања – УЦИМСИ, Универзитет настоји да ради на очувању и даљем развитку Родних студија на Универзитету. УНС организује и низ других активности са циљем унапређења родне равноправности на Универзитету.
Контакт за питања у области родне равноправности на УНС: [email protected]
Секретарка Одбора за родну равноправност УНС: доц. др Каролина Лендак-Кабок, Филозофски факултет
УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ
Др Зорана Ђинђића 1
21102 Нови Сад, Србија
021 485 2020
[email protected]
Мапа сајта | Copyright © 1998-2022 Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: [email protected]