This project has been funded with support from the European Commission. This publication [communication] reflects the views only of the author, and the Commission cannot be held responsible for аny use which may be made of the information contained therein.
Универзитет у Новом Саду расписује јединствени Јавни позив за пријаву кандидата за Еразмус+ одлазну мобилност са Универзитета у Новом Саду према Еразмус+ програмским земљама.
ТРАЈАЊЕ ЈАВНОГ ПОЗИВА (КОНКУРСА): 1. фебруар 2022. - 4. март 2022.
РОК ЗА ПОДНОШЕЊЕ ПРИЈАВА: петак, 4. март 2022. до 23.59 часова
ПРОЦЕС ПРИЈАВЉИВАЊА
КОМЕ СЕ ШАЉЕ ПРИЈАВА:
Пријава (документа у пдф-у) шаље се Еразмус+ административном координатору чланице УНС-а на којем кандидат студира или је запослен (подаци се налазе у секцији сваког од укључених факултета/института).
Пријава се састоји од обавезне и опционе документације, назначене у списку за сваку категорију: студенти - наставно особље - ненаставно особље. Додатна документација, уколико је одређени партнер захтева, чини обавезни део пријаве.
Кандидат се може пријавити на максимално две понуђене Еразмус+ дестинације у оквиру чланице УНС-а, у ком случају доставља две потпуне и одвојене пријаве. У случају достављања две пријаве, у оба пријавна формулара кандидат наводи први и други избор Еразмус+ партнера, тј. приоритет који даје једној од дестинација. Кандидат може бити одабран за стипендију само за једну од две достављене пријаве.
ВАЖНА НАПОМЕНА: Коначну одлуку о Еразмус+ стипендистима доноси Еразмус+ комисија Универзитета у Новом Саду тек након претходне сагласности добијене од стране партнерске институције.
Свим кандидатима се скреће пажња да неблаговремене, непотпуне и недозвољене пријаве неће бити узете у разматрање.
ПЕРИОД РЕАЛИЗАЦИЈЕ МОБИЛНОСТИ
Планирана реализацијa КА103 мобилности:
ДРУГИ СЕМЕСТАР 2021/2022.
ПРВИ СЕМЕСТАР 2022/2023. (ДО 31. МАРТА 2023.)
Све мобилности се морају завршити у склопу трајања КА103 пројекта мобилности.
Напомена за студенте на пракси:
Реализација двомесечних студентских мобилности у сврху обављања праксе може да буде у току лета 2022. године и/или у току академске 2022/2023. године (са истим ограничењима).
Могућност праксе на неакадемском партнеру (нпр. компанији), отворена је за све области уколико кандидат пронађе заинтересованог партнера код којег реализација двомесечне праксе може бити призната на његовом/њеном матичном факултету, у склопу студијског програма, или одабере опцију понуђену од стране факултета (уколико је она назначена у пдф-у факултета). Кандидат мора да достави документа адекватна за овакву врсту мобилности, укључујући и предлог Еразмус+ уговора о пракси потврђен од стране компаније и прихваћен од стране факултета.
ПРЕДВИЂЕНО ТРАЈАЊЕ МОБИЛНОСТИ
Трајање мобилности СТУДЕНАТА треба да је у складу са уговором о учењу. Очекивано трајање студентске мобилности је до 5 месеци за студије (један семестар). Прописано трајање мобилности за праксу је равно 2 месеца.
Трајање мобилности ОСОБЉА треба да је у складу са уговором о мобилности. Очекивано трајање мобилности је до 6 дана (што укључује 2 дана за путовање).
Напомена:
Координатори на нивоу чланице УНС-а могу бити консултовани у вези са очекиваним трајањем мобилности на понуђеним Еразмус+ дестинацијама.
ПРАВИЛНИК о учешћу УНС-а у Еразмус+ пројектима мобилности (бодовање и рангирање)
Правилник о учешћу Универзитета у Новом Саду у Еразмус+ пројектима мобилности |
ПРАВИЛНИК УНС-а који регулише академско признавање периода мобилности
Студенти који се пријављују на мобилност треба да обазбеде минимални број ЕСПБ приликом израде уговора о учењу да би били квалификовани за пријављивање за Еразмус+ мобилност.
Правилник о мобилности студената и академском признавању периода мобилности |
ИЗНОСИ ЕРАЗМУС+ СТИПЕНДИЈА ПО ЗЕМЉАМА (И ПУТНИ ТРОШКОВИ само за особље)
СТУДЕНТИ
|
Земља прималац |
Износ по месецу (ЕУР) |
ГРУПА 1 |
Данска, Финска, Исланд, Ирска, Луксембург, Шведска, УК, Лихтенштајн, Норвешка |
520 |
ГРУПА 2 |
Аустрија, Белгија, Немачка, Француска, Италија, Грчка, Шпанија, Кипар, Холандија, Малта, Португал |
520 |
ГРУПА 3 |
Бугарска, Хрватска, Чешка, Естонија, Летонија,Литванија, Мађарска, Пољска, Румунија, Словачка, Словенија, Северна Македонија, Турска, Србија |
470 |
У случају мобилности ради обављања стручне праксе, студент има право на додатна средства за индивидуалну подршку од 100 евра месечно.
ОСОБЉЕ
Земља прималац |
Износ по дану (ЕУР) |
Данска, Финска, Исланд, Ирска, Луксембург, Шведска, УК, Лихтенштајн, Норвешка |
180 |
Аустрија, Белгија, Немачка, Француска, Италија, Грчка, Шпанија, Кипар, Холандија, Малта, Португал |
160 |
Бугарска, Хрватска, Чешка, Естонија, Летонија,Литванија, Мађарска, Пољска, Румунија, Словачка, Словенија, Северна Македонија, Турска |
140 |
Чланови особља имају права на путне трошкове у зависности од удаљености дестинације мобилности, односно максималног Ерасмус+ износа за то намењеног.
ДАЉИНАР -- https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/resources/distance-calculator_en
ЗДРАВСТВЕНО ОСИГУРАЊЕ
Трошак обавезног здравственог осигурања у току трајања мобилности није покривен стипендијом у оквиру програма Еразмус+ КА103. Одабрани кандидати су у обавези да сами обезбеде адекватно међународно путничко здравствено осигурање у осигуравајућем друштву по сопственом избору.
МОГУЋНОСТ АПЛИЦИРАЊА ЗА ДОДАТНА СРЕДСТВА ЗА МОБИЛНОСТ
ДОКАЗИВАЊЕ НЕПОВОЉНОГ СОЦИО-ЕКОНОМСКОГ СТАТУСА (само за студенте)
Студенти који буду одабрани за пројекте мобилности у области високог образовања између програмских земаља (КА103), а који су у неповољном економском положају могу да остваре право на додатна средства за индивидуалну подршку у износу од 200 евра месечно уколико испуњавају следећи критеријум:
*Износ је утврђен на основу просечне нето зараде за период јануар – јун 2020. године, у износу од 59.219,67 динара, објављен на сајту Републичког завода за статистику. Биће примењиван током целог трајања пројеката који су одобрени 2020. године за потребе процене социо-економског положаја студената који учествују у активностима Еразмус+ мобилности и фиксиран до истека пројектних активности (генерација 2020-2022 КА103 пројекта)
Као доказ неповољног социо-економског положаја студент је дужан да достави:
Уколико постоји сумња на покушај манипулације утврђивања неповољног положаја студента, Универзитет у Новом Саду може тражити додатну документацију и спровести проверу са надлежним органима. Уколико је након провере документације утврђена нетачност или неистинитост достављених информација, Универзитет у Новом Саду и Фондација Темпус задржавају право да захтевају повраћај средстава додељених студенту.
Напомена:
У случају мобилности ради обављања стручне праксе студент има право на додатна средства за индивидуалну подршку од 100 евра месечно, независно од тога да ли се налази у неповољном социо-економском положају. Међутим, уколико студент одлази на мобилност ради обављања стручне праксе, а налази се у неповољном социо-економском положају, исти има право на додатак који је већи – дакле 200 евра месечно. Две врсте додатака су међусобно искључиве, тако да није могуће добити обе врсте додатних средстава.
ДОКАЗИВАЊЕ СТАТУСА ОСОБЕ СА ИНВАЛИДИТЕТОМ (за студенте и особље):
У програмском водичу, на 46. страни, особа са инвалидитетом се дефинише на следећи начин:
“A person with special needs is a potential participant whose individual physical, mental or health-related conditions such that his/her participation in the project / mobility Action would not be possible without extra financial support“.
Особе са инвалидитетом или телесним оштећењем (студенти и запослени) као и лица у њиховој пратњи могу да остваре право на рефундацију прихватљивих стварних трошкова које су имали током периода мобилности, подношењем додатне документације и то:
*Медицинску документацију из претходног става мора издати надлежна здравствена институција и не сме бити старија од шест месеци. Неопходно је да се на основу лекарског извештаја може закључити на који начин инвалидитет/здравствено стање утиче на исходе учења и свакодневно функционисање кандидата.
ОНЛАЈН ЈЕЗИЧКА ПОДРШКА (Online Linguistic support - OLS)
Онлајн језичка подршка (OLS) је портал за тестирање језичких способности одабраних студената за Еразмус+ мобилност у сврху студирања или стручне праксе на партнерским универзитетима из програмских земаља и за похађање курса језика током периода мобилности. Онлајн језичка подршка се примењује само на мобилности за које је главни наставни или радни језик бугарски, хрватски, чешки, дански, холандски, енглески, естонски, фински, француски, немачки, грчки, мађарски, италијански, летонски, литвански, пољски, португалски, румунски, словачки, словеначки, шпански или шведски (или додатни језици када постану доступни у алату OLS), са изузетком изворних говорника. Уколико се мобилност одвија на матерњем језику кандидата, кандидати нису у обавези да се тестирају нити да похађају курс матерњег језика као изворни говорници. Међутим, изворни говорници ће радити тестирање и похађати курс за неки други страни језик, нпр. енглески језик. Контакт за онлајн језичку подршку је Канцеларија за међународну сарадњу Ректората која ће кандидатима додељивати лиценце за тестирање језичких способности и лиценце за курс језика.
Након селекције кандидата, сви одабрани студенти ће добити аутоматски имејл за активирање OLS налога преко портала (https://erasmusplusols.eu/en/) како би обавили прво тестирање језичких способности за језик мобилности пре периода мобилности. Прво тестирање је предуслов за мобилност и кандидати треба да га заврше у предвиђеном року, који ће бити дефинисан у имејлу као и на самом порталу. Упутства за тестирање налазе се у водичу. Резултати тестирања ће бити приказани на порталу, уз детаљну анализу и назначен ниво знања језика, а биће послати и путем имејла.
Након првог тестирања језичких способности за језик мобилности, студентима ће бити додељене лиценце за похађање курса језика мобилности на порталу OLS. Сви учесници мобилности могу да изразе интересовање да похађају и курс локалног језика земље у коју иду на мобилност, независно од резултата прве језичке процене за језик мобилности. Приликом уношења својих података на порталу о периоду мобилности и земљи у којој ће боравити, а пре започињања прве језичке процене за језик мобилности, студенти ће моћи да изаберу и курс за локални језик за који ће им лиценца бити додељена у централи OLS у Бриселу, не од стране Канцеларије за међународну сарадњу Ректората. Услов за похађање курса језика земље у коју студент иде на мобилност јесте да је студент завршио почетну процену нивоа знања језика мобилности.
Упутства за похађање курса језика налазе се у водичу, а доступна су и путем видео снимка. Лиценца за курс језика треба да се искористи у периоду између првог и другог тестирања језичких способности, а укупан приступ курсу је максимално 13 месеци.
Друго тестирање језичких способности се ради само за језик мобилности за који је рађено прво тестирање (не и за локални језик уколико су студенти одабрали да похађају и тај курс), при чему кандидати који су на Ц2 нивоу нису у обавези да ураде и друго тестирање. Кандидати ће аутоматски бити обавештени о року за друго тестирање 30 дана пре краја мобилности.
Сви одабрани студенти су у обавези да обаве прво и друго тестирање језичких способности на порталу OLS и да похађају курс језика мобилности.
***
За сва питања у вези са Јавним позивом, обратити се одговарајућем Еразмус+ административном координатору на нивоу Чланице УНС-а (подаци се налазе у секцији сваког од укључених факултета/института).
Еразмус+ административни координатор на нивоу чланице УНС-а задужен je у току конкурса за:
- прикупљање и обраду пријава за Еразмус+ мобилност на нивоу чланице УНС-а
- комуникацију са заинтересованим кандидатима на нивоу чланице УНС-а
- спровођење дела Jавног позива који је у надлежности чланице УНС-а
- комуникацију са Еразмус+ партнерима из програмских земаља (наведеним партнерима)
- достављање ранг-листа са бодованим кандидатима, уз пропратну документацију, Универзитету
ФАКУЛТЕТ ТЕХНИЧКИХ НАУКА
ПРИРОДНО-МАТЕМАТИЧКИ ФАКУЛТЕТ
ФИЛОЗОФСКИ ФАКУЛТЕТ
АКАДЕМИЈА УМЕТНОСТИ
МЕДИЦИНСКИ ФАКУЛТЕТ
ЕКОНОМСКИ ФАКУЛТЕТ У СУБОТИЦИ
ФАКУЛТЕТ СПОРТА И ФИЗИЧКОГ ВАСПИТАЊА
ТЕХНИЧКИ ФАКУЛТЕТ "МИХАЈЛО ПУПИН" У ЗРЕЊАНИНУ
ПЕДАГОШКИ ФАКУЛТЕТ У СОМБОРУ
ПОЉОПРИВРЕДНИ ФАКУЛТЕТ
НАУЧНИ ИНСТИТУТ ЗА ПРЕХРАМБЕНЕ ТЕХНОЛОГИЈЕ У НОВОМ САДУ
ТЕХНОЛОШКИ ФАКУЛТЕТ
ПРАВНИ ФАКУЛТЕТ
УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ
Др Зорана Ђинђића 1
21102 Нови Сад, Србија
021 485 2020
[email protected]
Мапа сајта | Copyright © 1998-2022 Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: [email protected]