У холу Ректората Универзитета у Новом Саду 9. фебруара 2017. године отворена је изложба под називом „170 година трајања Галерије Матице српске“. Изложба је организована у сарадњи Универзитета у Новом Саду и Галерије Матице српске, а на отвaрању су говорили: проф. др Душан Николић, ректор Универзитета у Новом Саду, др Тијана Палковљевић Бугарски, управница Галерије Матице српске и мср Снежана Мишић, аутор изложбе. Изложба ће бити отворена за посетиоце радним данима од 8 до 15 часова до 27. фебруара 2017. године.
Изложбу чине две изложбе Српска уметност у десет слика. Из колекције Галерије Матице српске и Кошница. Традиција и савремено стваралаштво којима се на најбољи начин представља основна идеја Галерије, а то је поштовање традиције и истовремено праћење савремених уметничких токова.
У част обележавања 170 година Галерије Матице српске, током 2017. године биће организовани разни програми: изложбе, предавања, радионице у партнерским установама са жељом да се и ван простора Галерије широј јавности представи њен рад и уметничка колекција, и на тај начин најави отварање Галерије након завршетка радова на реконструкцији фасаде и нове сталне поставке.
Универзитет у Новом Саду и Галерија Матице српске потписали су крајем 2016. године Протокол о сарадњи, чија реализације jе започетa изложбом „170 година трајања Галерије Матице српске“ у холу Ректората.
____________________
Изложбу „170 година трајања Галерије Матице српске“ чине две изложбе: Српска уметност у десет слика. Из колекције Галерије Матице српске и Кошница. Традиција и савремено стваралаштво.
Изложбом дигиталних принтова на платну Српска уметност у десет слика. Из колекције Галерије Матице српске кроз причу о десет „најрепрезентативнијих“ уметничких дела насталих у периоду од XVIII до XX века представља се српска национална уметност, њен развој, процеси модернизације и укључивање у савремене европске уметничке токове. Заступљена су дела најзначајнјих представника српске уметности новијег доба: од Христофора Жефаровића, Димитрија Бачевића и Стефана Тенецког, преко Катарине Ивановић, Павла Симића, Паје Јовановића и Стевана Алексића, до Саве Шумановића и Ивана Табаковића, као и различите теме, уметнички стилови и жанрови: религиозна композиција, портрет и аутопортрет, историјско сликарство, жанр сцене и друго. Аутор и кустос изложбе је мср Снежана Мишић, виши кустос.
Изложба Кошница. Традиција и савремено стваралаштво настала поводом обележавања 190-годишњице оснивања Матице српске представља савремено виђење и савремене (ре)интерпретације њеног симбола – кошнице. Кошница је послужила као инспирација и полазиште за реализацију визуелних (ре)интерпретација изведених традиционалним уметничким формама (слика, цртеж, графика, дигитална штампа, скулптура, аудио-видео записи, текстови, фотографија, редимејд). Кошница као место сакупљања и сабирања у симболичном смислу, означава савремену уметничку ризницу, изједначавајући се тако са музејом/кућом у којој се сакупљају и чувају уметничка дела. Аутор изложбе је мр Данило Вуксановић, виши конзерватор и уредник серије изложби Традиција и савремено стваралаштво.
УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ
Др Зорана Ђинђића 1
21102 Нови Сад, Србија
021 485 2020
[email protected]
Мапа сајта | Copyright © 1998-2022 Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: [email protected]