У згради Ректората Универзитета у Новом Саду 12. фебруара 2018. године свечано је отворена изложба Истраживање насеља. На изложби су бити представљени графички радови студената друге године основних академских студија архитектуре Департмана за архитектуру и урбанизам Факултета техничких наука Универзитета у Новом Саду.
Изложбa је отворена за јавност до 2. марта 2018. године, радним данима од 9 до 15 часова, a заједнички je организују Универзитет у Новом Саду и Департман за архитектуру и урбанизам Факултета техничких наука. Уредници изложбе су: проф. др Љиљана Вукајлов, Александра Милинковић, Дијана Бркљач и др Мариа Силађи.
Изложба је приређена као један од уводних пратећих догађаја у оквиру Међународне конференције Миграције – утицаји, право и просторно планирање, која ће се одржати од 19. до 23. фебруара 2018. године у Ректорату Универзитета у Новом Саду. Конференцију заједнички организују Центар за стратегијске и напредне студије Универзитета у Новом Саду и Међународна академска асоцијација за просторно планирање, право и својинске односе (International Academic Association on Planning, Law, and Property Rights – PLPR).
______________________
Изложба „Истраживање насеља“ приказује графичке радове студената друге године Основних академских студија на Департману за архитектуру и урбанизам, Факултета техничких наука, Универзитета у Новом Саду, рађених током последњих пет година, од школске 2012/2013 до 2016/2017 године на предмету Урбана/рурална анализа и морфологија 2, који се слуша током четвртог семестра.
Радови приказани на изложби посвећени су проучавању постојећег стања насеља са урбанистичких аспеката, а представљају само један сегмент ширег истраживања. Студенти су имали задатак да анализирају и валоризују једно насеље које најбоље познају, у ком су одрасли или живели а све кроз графичкe, нумеричке и текстуалнe приказe чињеничног стања са урбанистичких критеријума. Истраживање насеља обухватало је проучавање: генезе - историјског тока појаве и развоја насеља; урбанистичке диспозиције насеља у региону; физичких карактеристика - граница, облика, величина, макро целина, потеза, амбијената; функционалних карактеристика - намена површина блокова, врста кретања; архитектонских карактеристика - типологија објеката, волумена, специфичних изгледа, материјала, боја, силуета; еколошких услова - природних и створених, услова инсолације и проветрености, врсте и степена загађења и заштите од неповољних утицаја; социолошких услова - места окупљања људи, категорија корисника, врста активности, као и могућности сагледавања простора и квалитета боравка у њему.
При изради својих радова студенти су примењивали различите методе истраживања: проучавање литературе, теренско истраживање (мерење, фотографисање, бележење података), анкетирање и интервјуисање становника. Они су проучавали физичку структуру и уочавали услове који из ње произилазе; рачунали нумеричке показатеље и повезивали их са мишљењима корисника простора; сагледавали насеља у односу на шире окружење, природне специфичности и мрежу насеља и уочавали различита гравитациона подручја и међусобну повезаност међу њима, не само саобраћајницама, већ и многим активностима, потребама и жељама становника. Насеља су сагледана и као целине формиране од мањих делова, подручја, улица, тргова, блокова, обала, паркова, потеза, а истражено је и њихово виђење од стране становника кроз менталне мапе и одговоре дате на питања из анкетних упитника или током интервјуа.
Студенти су показали велику заинтересованост за овакву врсту рада и потврдили сопствену везаност за насеље у ком су рођени или у коме тренутно бораве. На изложби су презентовани радови 36 аутора, већином из Републике Србије, као и из Црне Горе и Републике Српске.
Кроз ову изложбу приказано је залагање и заједнички стваралачки процес свих учесника у процесу истраживању. Један од битних чинилаца тог заједничког процеса јесте и упознавање великог броја насеља различитих по многим аспектима кроз усмене и графичке презентације. Циљ изложбе је управо представљање истраживачког приступа и резултата на различитим структурама насеља кроз синтезу многобројних података у графичком, нумеричком и текстуалном формату. Посетиоци изложбе моћи ће кроз радове да сагледају разноликост анализираних насеља са аспеката које су аутори кроз своје радове препознали као најспецифичније и најзначајније за живот локалне заједнице.
Уредници изложбе:
Ванредни професор др Љиљана Вукајлов, дипл. инж. арх.
Александра Милинковић, дипл. инж. арх. - мастер
Дијана Бркљач, дипл. инж. арх. - мастер
др Мариа Силађи, дипл. инж. арх. - мастер
Истраживања руралне и урбане средине представља веома значајно подручје педагошког и стручног рада са студентима и њихову перманентну припрему за имплементацију стечених знања у пракси после завршених студија. Истраживања се спроводе умрежавањем многих тема и аспеката садржаних у људским насељима. У наставним програмима многих архитектонских школа то су и полазна аналитичка истраживања која оспособљавају студенте да у наредним годинама студија успешно савладавају сложеније урбанистичке и архитектонске задатке и програме. Управо зато је изузетно корисно да се резултати таквих студија приказују, чиме се обезбеђује и критички однос и подстиче дискусија у циљу унапређења тог сегмента наставе. Приказана насеља, кроз бројне анализе свих значајних аспеката показују да студенти са својим наставницима и њиховим сарадницима савесно приступају тим темама од којих су најзначајније: генеза насеља, елементи структуре насеља, физичке карактеристике, функционални односи, архитектонске типологије, еколошки услови, социолошки и идентитет. За Департман за архитектуру и урбанизам који има већ вишедеценијску историју, било је карактеристично оспособљавање будућих архитеката да се квалитетно, професионално и студиозно баве животном средином, онако како је то формулисао професор др Ранко Радовић, а ова изложба то потврђује!
Професор Димитрије Младеновић, архитекта
Имао сам прилике у дугогодишњем раду са студентима београдског Архитектонског факултета да обрађујем различите теме урбанистичког планирања и пројектовања, које су неисцрпне и увек се могу тумачити и из неког другачијег угла. Зато ми је било интересантно да сагледам и истраживања студената са Департмана за архитектуру и урбанизам, Факултета техничких наука, Универзитета у Новом Саду која се приказују изложбом под називом „Истраживање насеља”. Ценим да се на предмету „Урбана/рурална анализа и морфологија“ квалитетно обављају многобројна разнолика истраживања која студентима омогућавају да схвате врло сложене процесе у насељима, као и међуусловљеност физичке структуре, природних услова, квалитета функционисања. Посебно бих истакао да је значајно да се у тим истраживањима осим урбанистичким аспектима, велика пажња посвећује и архитектонским типологијама, чиме се остварује потребан однос јединствености урбанизма и архитектуре. Уочавајући специфичне објекте и садржаје у њима, волумене, примењене материјале, студенти се уче шта значе и како се формирају елементи идентитета и како се постиже функционалан и хуман свеукупни оквир живота.
Професор др Петар Арсић, архитекта
__________________
УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ
Др Зорана Ђинђића 1
21102 Нови Сад, Србија
021 485 2020
[email protected]
Мапа сајта | Copyright © 1998-2022 Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: [email protected]