У централном холу зграде Ректората Универзитета у Новом Саду 26. марта 2018. године свечано je отворена изложба КаУниверзалном дизајну. На изложби су представљени графички радови студената четврте године основних академских студија на Департману за графичко инжењерство и дизајн Факултета техничких наука Универзитета у Новом Саду. Радови су посвећени истраживању и презентацији проблема приступачности у свим сферама живота.
На отварању изложбе обратио се проф. др Саша Орловић, проректор за финансије и организацију Универзитета у Новом Саду, проф. др Љиљана Вукајлов, ауторка изложбе, проф. др Владо Делић, шеф Катедре за телекомуникације и обраду сигнала на Департману за енергетику, електронику и телекомуникације Факултета техничких наука, те др Татјана Бабић, дипл. инж. арх. и мр Снежана Николић, тифлолог, рецензенти изложбе и каталога.
Изложбa је отворена за јавност од 26. марта до 12. априла 2018. године, радним данима од 9 до 15 часова, a заједнички je организују Универзитет у Новом Саду и Департман за графичко инжењерство и дизајн Факултета техничких наука. Уредник изложбе је проф. др Љиљана Вукајлов.
______________________
Универзални дизајн је свеобухватан приступ уређењу: урбаног простора, архитектонских објеката, ентеријера, опреме, употребних предмета и уређаја, али и свих аспеката живота: становања, образовања, рада, производње, културе, спорта, рекреације, трговине, забаве, као и међуљудских односа. Његов циљ је стварање безбедног, функционалног и угодног животног окружења и формирање инклузивног друштва, чији су сви чланови међусобно равноправни, а заснован је на перманентним техничким иновацијама и променљивим друштвеним потребама. Зато он представља креативни и етички изазов за све стручњаке: просторне планере, урбанисте, архитекте, пејзажне архитекте, грађевинце, инжењере, дизајнере, уметнике, предузетнике, политичке лидере, а изазов је и за сваког појединца, родитеље, специфичне групе и друштво у целини. Универзални дизајн представља стандард, норму, узор, смерницу за постизање животног комфора и апсолутне равноправности сваког члана друштва у ком се подстиче међусобно разумевање, подршка, толеранција и уважавање. Универзални дизајн је неостварив, па представља више циљ ка коме треба тежити него циљ који се може достићи. Зато се ова изложба и назива „Ка универзалном дизајну“.
Изложбеним радовима приказан је само један сегмент сложеног истраживања рађеног на предмету „Принципи универзалног дизајна“ на четвртој години основних академских студија на Департману за графичко инжењерство и дизајн на Факултету техничких наука, Универзитета у Новом Саду. Студенти су прво кроз семинарске радове покренули и преиспитали многобројне теме које универзални дизајн обухвата, а о којима се говорило на предавањима, а затим су те теме, на основу стеченог знања из области графичког дизајна, приказали помоћу плаката. Овом изложбом приказани су ти плакати и скраћени семинарски радови, урађени у виду основних теза. Изложени су радови 33 студента из последње две школске године.
Претходно истраживање подразумевало је констaтовање одређеног друштвеног проблема и сагледавање његових последица на појединце, групе или читаво друштво. Уочаване су разне врсте баријера које спречавају решавање проблема, а сагледане су и могућности њиховог уклањања и превазилажења. Посебно значајан део рада односио се на утврђивање специфичних група људи који су угрожени, или су узрочници или актери решавања проблема. Анализирани су и вредновани позитивни примери из света или из наше земље.
Израда оваквог рада требало је да наведе студенте на преиспитивање сопствених ставова по одређеним друштвеним питањима. Са циљем да се многобројне теме промовишу у јавности и да се појединцима или друштву у целини скрене пажња на неке негативне појаве, предложене су и локације планираних плаката као што су нпр.: превозна средства, билборди, забатни зидови зграда, аутобуска стајалишта, преграде у возу, зидови чекаоница у домовима здравља, образовних и културних објеката, вртића, као и на друштвеним мрежама, у зависности од њихових порука и циљних група које би ту поруку требало да приме, разумеју и прихвате. Уколико би се то и реализовало, студентски радови добили би и практични смисао и могућност примене у свакодневном животу.
О изабраној теми студенти су писали на основу сопственог или туђег искуства, понекад су до података долазили интервјуисањем, анкетирањем или вођењем неформалног разговора са људима који имају одређени проблем. На крају рада скупљен је обиман материјал са многобројним, концизно написаним текстовима, погодним за даља истраживања. Да каталог са значајним друштвеним темамама не би остао само у затвореном регистратору као сведочанство рада студената, направљена је ова изложба у виду плаката који шаљу различите поруке, а и дају објашњења наведених аспеката истраживачког рада многобројних друштвених проблема.
На изложби је постављен и тактилни плакат једног студентског рада „Не одбацуј различитости“, аутора Јелене Мамић, који је адаптиран и израђен у ШОСО „Милан Петровић“ са домом ученика из Новог Сада са циљем да послужи за едукацију и сензибилизацију студената и посетилаца изложбе. Осим тога припремљени су и цд-ови са звучним записом о изложби и изложбеним радовима, како би ова изложба била приступачна и слепим и слабовидим особама, a што је допринос колега са Департмана за енергетику, електронику и телекомуникације, Факултета техничких наука у Новом Саду.
Основни циљ организовања ове изложбе је да се широј јавности и сваком појединцу пошаљу различите поруке из области универзалног дизајна, да се покрену значајне теме из свакодневног живота и свеопштег окружења, како бисмо сви заједно квалитетније и угодније живели и функционисали.
УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ
Др Зорана Ђинђића 1
21102 Нови Сад, Србија
021 485 2020
[email protected]
Мапа сајта | Copyright © 1998-2022 Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: [email protected]