О програму
Пројекти свесни изазова будућности (Forward-looking projects) имају за циљ да подстакну иновације, креативност и активно учешће у друштву, као и да подрже социјално предузетништво у различитим областима образовања и обука.
Циљ је да се подрже пројекти међународне сарадње који обухватају различите секторе и подстичу иновације у смислу успостављања револуционарних метода и пракси, и/или обезбеђују трансфер иновација, у циљу успостављања одрживог нивоа коришћења резултата иновативних пројеката и/или њихове примене у различитим контекстима и заједницама.
Ови пројекти су подељени у 3 целине:
Лот 1: Међусекторски приоритети;
Лот 2: Стручно усавршавање и обуке;
Лот 3: Образовање одраслих.
Врсте активности
У оквиру сва три Лота у Програмском водичу наведени су приоритети којима се пројекти могу бавити (укупно постоји 6 приоритета). У оквиру појединачних приоритета могу се пронаћи специфичне активности релевантне за одабрани приоритет. Главне активности у оквиру ових приоритета могу бити (непотпуна листа):
Састав конзорцијума
Подносиоци пројектних пријава могу бити све јавне или приватне организације из држава чланица ЕУ и трећих земаља придружених програму. Ова организација подноси пријаву испред свих организација партнера на пројекту.
Све јавне или приватне организације које су активне у области образовања и обука, које су кључни покретачи иновација, а који се налазе у државама чланицама ЕУ и трећим земљама придруженим Програму могу учествовати у пројекту.
Све високошколске установе из држава чланица ЕУ или трећих земаља придружених Програму, које учествују на пројекту, морају бити носиоци важеће Еразмус повеље за високо образовање.
Трајање пројекта
Пројекти у оквиру Лот 1 могу трајати 24-48 месеци.
Пројекти у оквиру Лот 2 и 3 могу трајати 24 месеца.
Правила финансирања
У оквиру ових пројеката се финансијска подршка додељује у облику паушалних износа. Ови паушални трошкови морају бити подељени по радним пакетима, попут управљања пројектом, обука, организација догађаја, припрема и спровођење мобилности, комуникација и ширење информација, осигурање квалитета и сл. Могуће је финансирати хонораре, путне и трошкове боравка, набавку опреме и услуга и друге трошкове спровођења пројекта попут ширења информација, публиковања радова и превођења.
За Лотове 1 и 3 не постоји ограничење у максималном броју пројеката за финансирање, док за Лот 2 постоји индикативни циљ од по 7 пројеката по сваком приоритету у оквиру овог Лота, а наведеним у Програмском водичу.
Максимални буџет пројекта у оквиру Лот 1: 800.000 ЕУР
Максимални буџет пројекта у оквиру Лот 2: 700.000 ЕУР
Максимални буџет пројекта у оквиру Лот 3: 1.000.000 ЕУР
Више детаља о пријави пројеката свесних изазова будућности можете пронаћи у Програмском водичу на овом линку: https://erasmus-plus.ec.europa.eu/programme-guide/erasmusplus-programme-guide
Рок за пријаву:
Пријаве се достављају:
Пројектне пријаве се подносе директно Извршној агенцији Европске комисије за образовање и културу (EACEA).
Претпријава на Универзитету у Новом Саду:
УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ
Др Зорана Ђинђића 1
21102 Нови Сад, Србија
021 485 2020
[email protected]
Мапа сајта | Copyright © 1998-2022 Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: [email protected]