Обележавање глобалне кампање „16 дана активизма против насиља према женама“ на Универзитету у Новом Саду започето је предавањем „Основни појмови и термини родних студија – изазови контекстуализације и локализације“ које је одржала др Зорана Антонијевић, научна сарадница Центра за међународну безбедност на Факултету политичких наука Универзитета у Београду, на Филозофском факултету 29. новембра 2022. године.
Предавачица је дала преглед најзначајнијих изазова са којима се истраживачи сусрећу приликом преношења појмова и термина из других језика, првенствено енглеског као доминантног језика у овој научној области, и начинима на које те изазове савлађују. Када је реч о усвајању одређених термина родних студија и феминистичке праксе из других језика, од великог значаја су локализација и контекстуализација, где термин локализација означава превођење компјутерских оперативних система на локалне језике уз поштовање друштвених специфичности средине у којој ће се тај оперативни систем користити. У питању су отворени програми / оперативни системи где се локализација врши уз подршку локалних тимова стручњака састављених од компјутерских, језичких, али и друштвено ангажованих ентузијаста. Транспоновање термина из области родних студија и њихова локализација на српски језик сагледава се као процес усвајања знања и научног дискурса у родним студијама, али и производње родне теорије и праксе која настаје из специфичности контекста. Након предавања уследила су питања из публике и дискусија.
_________________
Циљ кампање 16 дана активизма против насиља према женама огледа се у подизању свести о родно заснованом насиљу и значају превенције фемицида.
Серија догађаја посвећених овој теми на Универзитету у Новом Саду, која поред предавања укључује и трибину, промоцију књиге и радионицу, организована је у оквиру активности регионалног пројекта УНИГЕМ, који координара ТПО фондација у Сарајеву, са циљем превенције и борбе против родно заснованог насиља, дискриминације и сексуалног узнемиравања, као и осигурања интегритета и квалитета у високом образовању.
УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ
Др Зорана Ђинђића 1
21102 Нови Сад, Србија
021 485 2020
[email protected]
Мапа сајта | Copyright © 1998-2022 Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: [email protected]