Делегација Универзитета природних наука и технологије у Кракову, Пољска (AGH University of Science and Technology / Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie) посетила је Ректорат Универзитета у Новом Саду 9. септембра 2017. године. У саставу делегације били су: проректор за сарадњу проф. др Јержи Лис (Jerzy Lis), проректор за студентска питања проф. др Ана Сивик (Anna Siwik), ректоров координатор за сарадњу са Србијом проф. др Томаш Липецки (Tomasz Lipecki) и директорка Канцеларије за међународну сарадњу Марта Фориш (Marta Foryś).
Госте је примио ректор Универзитета у Новом Саду проф. др Душан Николић са проректорима проф. др Биљаном Абрамовић и проф. др Сањом Стојановић. На састанку представника два универзитета вођени су разговори о наставку сарадње. Меморандум о разумевању између Универзитета у Новом Саду и АГХ универзитета у Кракову потписан је 12. јануара 2017. године.
___________________________
Универзитет природних наука и технологије у Кракову један је од најбољих и најугледнијих савремених пољских универзитета. Рангиран је на врху листе високошколских установа већ дуго година. АГХ универзитет је водећа пољска високообразовна институција у савременим технологијама и припада групи престижних међународних образовних центара.
Универзитет је основан је 20. октобра 1919. године. До 1949. године био је познат као Рударска академија, основан након дугогодишњих настојања започетих 1782. године. Универзитет наставља традицију Рударске академије у Киелцу (1816-1827), коју је отворио Станислав Сташић.
У саставу Универзитета налази се 16 факултета: Факултет за рударство и геоинжењеринг, Факултет за металуршко инжењерство и индустријску информатику, Факултет за електротехнику, аутоматику, информатику и биомедицинско инжењерство, Факултет за информатику, електронику и телекомуникације, Факултет за машинство и роботику, Факултет за геологију, геофизику и заштиту животне средине, Факултет за рударска мерења и инжењерство заштите животне средине, Факултет за науку о материјалима и керамичким материјалима, Факултет за инжењерство ливења метала, Факултет за обојене метале, Факултет за експлоатацију нафте и гаса, Факултет за менаџмент, Факултет за енергију и горива, Факултет за физику и примењену информатику, Факултет за примењену математику и Факултет за хуманистичке науке. Поред факултета, у саставу Универзитета је Академски центар за материјале и нанотехнологију.
Универзитет има 32 хиљаде студената и више од четири хиљаде запослених, од чега је две хиљаде наставног и истраживачког особља.
Универзитет природних наука и технологије у Кракову је постигао запажене резултате у оквиру различитих врста рангирања које укључују Вебометрикс, Лајден листу и многе друге. Скорашњи резултати универзитета укључују Међународно рангирање академских предмета,освојенотреће месту оквиру пројекта Практично учење роботикеи многим другим успешним иницијативама.
У јулу 2012. године, конзорцијум којим управља Факултет физике и примењених рачунарских наука, добио је статус Националног водећег истраживачког центра KNOW. KNOW је први пољски програм подршке најбољим научним и истраживачким институцијама. Статус KNOW гарантује специјално финансирање у периоду 2012-2017. Сваке године издваја се 10 милиона пољских злота за јачање научног и истраживачког потенцијала, развој истраживачког особља, стварање добрих услова за истраживање, изградњу снажног и препознатљивог бренда, као и бољу зараду за истраживаче и запошљавање научника и истраживача из других земаља.
Универзитет блиско сарађује са другим универзитетима, привредним јединицама и владиним и локалним органима управе. У области међународне сарадње, Универзитет је заинтересован за заједничке организационе иницијативе као што су истраживачки центри, центри за технолошки развој и међууниверзитетске лабораторије, као и развој међууниверзитетских студија, укључујући нова интердисциплинарна поља студија и међународне докторске студије.
УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ
Др Зорана Ђинђића 1
21102 Нови Сад, Србија
021 485 2020
[email protected]
Мапа сајта | Copyright © 1998-2022 Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: [email protected]