Директор за међународне односе Обједињеног института за нуклеарна истраживања у Дубни, Руска Федерација, др Димитриј Каманин посетио је Универзитет у Новом Саду 21. октобра 2021. године.
Тим поводом, др Каманина је примио ректор Универзитета проф. др Дејан Мадић. На састанку одржаном у Ректорату такође су присуствовали проф. др Сабина Халупка-Решетар, проректорка за међународну сарадњу, др Љупчо Хаџиевски, координатор за сарадњу Србије са Обједињеним институтом за нуклеарна истраживања у Дубни и научни саветник у Институту за нуклеарне науке Винча, проф. др Миодраг Крмар са Департмана за физику Природно-математичког факултета, проф. др Миро Говедарица, шеф Катедре за системе, сигнале и управљање Департмана за рачунарство и аутоматику Факултета техничких наука и госпођа Светлана Богдановић из Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије.
Током сусрета је разговарано о досадашњој успешној сарадњи истраживача са Универзитета у Новом Саду и Института у Дубни, као и о новим приликама за сарадњу у светлу најављене промене статуса Републике Србије, као придружене чланице Института у Дубни, у пуноправно чланство.
У наставку програма, делегација је такође посетила Факултет техничких наука, где су детаљније представљене активности обе институције, њихови истраживачки капацитети, као и потенцијали за будућу сарадњу.
Поред интензивног ангажовања у области развоја међународне сарадње Института у Дубни, др Димитриј Каманин је оснивач и творац међународног програма International training programme for decision-makers in science and international scientific coooperation, који се реализује у Дубни и у којем је до сада учествовало више научника и истраживача из Србије и са Универзитета у Новом Саду. Имајући у виду значајан допринос развоју сарадње Универзитета у Новом Саду са Институтом у Дубни и подршку учешћу истраживача са Универзитета у пројектима Института, Универзитет у Новом Саду је др Каминину доделио почасни докторат 2018. године.
Претходног дана, др Димитриј Каманин је посетио Министарство просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије, где је разговарано о новим иницијативама усмереним ка проширењу научне сарадње. С обзиром на досадашњу успешну реализацију Мапе пута сарадње између Mинистарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије и Обједињеног института за нуклеарна истраживања која је потписана у октобру 2019. године, као и исказано велико интересовање научне заједнице Србије за учешће у пројектима Института у Дубни, закључено је да би тренутни статус Републике Србије као придружене чланице требало убрзано заменити статусом пуноправног члана.
___________________
Обједињени институт за нуклеарна истраживања (Joint Institute for Nuclear Research – JINR) у граду Дубни, Руска Федерација, једна је од највећих светских научних организација. Институт је основан 1956. године као међународна организација, чија јединствена експериментална инфраструктура омогућава корисницима из разних области да реализују своја истраживања. Основне области истраживања овог института обухватају теоријску и експерименталну физику, нуклеарну физику, физику чврстог стања и материјала, примењену физику и геофизику, биомедицину, зрачење и генетику, као и електронику, нанотехнологије, рачунарске науке и мреже.
Везе између Обједињеног института и научних установа у Србији датирају још од раних седамдесетих година двадесетог века, кроз сарадњу са физичарима теоретичарима из Института у Винчи. Сарадња се временом проширивала, а Универзитет у Новом Саду је први пут укључен 1993. године, у оквиру пројекта у области нуклеарне физике.
Године 2009. потписан је протокол којим је Србија постала једна од придружених држава чланица. Након тога, сходно материјалним могућностима, сарадња је настављена у неколико различитих праваца, а у сарадњи учествује и Универзитет у Новом Саду кроз заједничка истраживања.
УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ
Др Зорана Ђинђића 1
21102 Нови Сад, Србија
021 485 2020
[email protected]
Мапа сајта | Copyright © 1998-2022 Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: [email protected]