Проф. др Сабина Халупка Решетар рођена је 26. 9. 1972. у Вршцу.
Дипломирала је 1995. године на Филозофском факултету Универзитета у Новом Саду и стекла звање професора енглеског језика и књижевности. Магистрирала је 2000. године на Одсеку за англистику Филозофског факултета у Новом Саду и стекла звање магистра лингвистичких наука. Докторирала је 2009. године, такође на Филозофском факултету Универзитета у Новом Саду, из уже научне области Лингвистика и стекла звање доктора лингвистичких наука.
Од 1. априла 1996. године запослена је на Одсеку за англистику Филозофског факултета у Новом Саду, прво у звању асистента приправника (1996-2000), потом у звању асистента (2000-2009), те наставника језичких вештина (2009), а од 2009. у наставничким звањима (доцент 2009-2014, ванредни професор 2014-2019, редовни професор од 2019).
Научни рад проф. др Сабинe Халупка-Решетар усмерен је ка проучавању теоријске и примењене лингвистике, првенствено синтаксе, семантике, прагматике, лексикологије и лексикографије енглеског, српског и мађарског језика, методике наставе, те енглеско-српске, енглеско-мађарске и српско-мађарске контрастивне лингвистике. Изводи наставу на свим нивоима студија на предметима Генеративна синтакса 1, Комуникативна компетенција, Генеративна синтакса 2 (основне студије), Информацијска структура реченице (мастер студије), Контрастивна синтакса енглеског и српског језика и Лева периферија клаузе (докторске студије).
Поред матерњег мађарског и српског језика говори енглески језик, а служи се шпанским и немачким.
Од 2011. године члан је Изборног већа Филозофског факултета у Новом Саду, од 2015. године стални је екстерни рецензент пројеката Државне агенције за истраживачку делатност Републике Словеније (АRRS), оснивач је и председник организационог и научног одбора међународног скупа Psycholinguistic, neurolinguistic and clinical linguistic research, који се сваке године одржава на Филозофском факултету у Новом Саду, оснивач и председник организационог одбора Међународне пролећне школе психолингвистике, неуролингвистике и клиничке лингвистике, која је први пут одржана априла 2019. године на Филозофском факултету у Новом Саду. Члан је више научних и стручних удружења, Друштва за примењену лингвистику Србије, Европског друштва за проучавање енглеског језика (ESSE), Удружења англиста Србије (SASE), Удружења за англоамеричке студије Србије (УАСС), Удружења за америчке студије у југоисточној Европи (AAEESS) и Eвропског удружења за америчке студије (EAAS). Била је рецензент уџбениика за енглески језик при Заводу за унапређивање образовања и васпитања Републике Србије (2011-2019), председник комисије за полагање испита за лиценцу за наставнике који изводе наставу и друге облике образовно-васпитног рада за предмет Енглески језик при Министарству просвете, науке и технолошког развоја Републике Србијe (2012-2013), а од 2012. године је председник Комисије за полагање испита за лиценцу за наставнике који изводе наставу и друге облике образовно-васпитног рада за предмет Енглески језик при Покрајинском секретаријату за образовање, прописе, управу и националне мањине - националне заједнице АП Војводине.
Била је руководилац пројеката „Употреба матерњег језика на друштвеним мрежама као фактор утицаја на етнолигнвистичку виталност Мађара у Војводини“ (2019-2020.) и „Употреба речника у настави енглеског језика струке на терцијарном нивоу образовања“ (2017-2018.), које је финансирао Покрајински секретаријат за високо образовање и научноистраживачку делатност АП Војводине. Такође је била истраживач на два пројекта Министарства образовања, науке и технолошог развоја Републике Србије, „Језици и културе у времену и простору“ (2011-2020.) и „Тумачење термина савремених лингвистичких теорија и њихово преношење на српски језик“ (2003-2005.), на билатералном пројекту (Универзитет у Новом Саду и Универзитет у Осијеку) “Hedging, Stance and Engagement in Novice EFL Researchers’ Academic Writing” (2019.2021.) и на TEMPUS пројекту “Reforming Foreign Language Studies in Serbia (ReFless)” (2011-2013).
Проф. др Сабина Халупка-Решетар аутор је три научне монографије: Реченични фокус у енглеском и српском језику (2011), Exploring Communicative Competence in English as a Foreign Language. A Student’s Resource Book (2019), те Angol és szerb nyelvű attitűdök a vajdasági magyar tannyelvű középiskolások körében (2020, у коауторству са Е. Ковач Рац), као и близу 100 научних радова објављених у високорангираним домаћим и иностраним часописима и тематским зборницима, укључујући и седам радова категорије М20, a наступила је на безмало 70 домаћих и иностраних конференција. До сада је била коуредник 6 тематских зборника (English Studies Today: Prospects and Perspectives, 2014; Studies in Language and Mind 1, 2016; Српски језик у савременој лингвситичкој теорији, 2016; Studies in Language and Mind 2, 2018; Studies in Language and Mind 3, 2019; Aspects of Transnationality in American Literature and American English, 2020). Рецензент је више научних монографија и великог броја радова у националним и међународним часописима, укључујући System, Poznan Studies in Contemporary Linguistics, Jezikoslovlje, Филолог, Зборник Матице српске за филологију и лингвистику, Годишњак Филозофског факултета у Новом Саду, Facta Universitatis: Series Linguistics and Literature, ESP Today, Методички видици, Létünk, Hungarológiai Közlemények, и друге.
Била је укључена у комисије за одбрану бројних мастерских радова и докторских дисертација (у два наврата на Гете Универзитету у Франкфурту и једном на Универзитету у Хронингену). Ментор је 24 успешно одбрањена мастерска рада и две докторске дисертације, а тренутно је ментор на изради 5 докторских дисертација.
Добитница је друге наградe Министарства науке и технологије Републике Србије за истраживаче из области науке о језику и књижевности према резултатима из 2002. и 2003. године за рад објављен у часопису са ISI листе (Journal of Pragmatics).
УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ
Др Зорана Ђинђића 1
21102 Нови Сад, Србија
021 485 2020
[email protected]
Мапа сајта | Copyright © 1998-2022 Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: [email protected]