Ужа научна област истраживања: Основне научне дисциплине у спорту и физичком васпитању.
Др Дејан Мадић је оријентисан на проучавање и анализу физичке активности (физичког вежбања) и њеног утицаја на човека (морфолошке карактеристике, моторичке способности, когнитивне способности, конативне карактеристике, социолошке карактеристике и функционалне способности) са посебним акцентом на развој деце и омладине као и побољшање квалитета живота одраслих и старих. Природом свога посла усмерен је на педагошки процес преношења знања са акцентом из ових области на што ширу популацију деце, омладине и стручњака у спорту и физичком васпитању.
Професионална каријера на Факултету спорта и физичког васпитања Универзитета у Новом Саду: асистент приправник (1991–1995); асистент (1995–2000); доцент (2000–2005); ванредни професор (2006–2011); редовни професор (од 2011. године).
Наставни предмети које предаје на Факултету: на докторским студијама – Науке о физичком вежбању, Кинантрополошка анализа спортске активности; на дипломским академским студијама – мастер – Кинантрополошка анализа спортова; на основним академским студијама – Развојна гимнастика, Школска гимнастика, Теорија и методика спортске гимнастике.
Специјализација и студијски боравци у иностранству: Национални гимнастички центар „Раковски“- Софија (Бугарска)- 15 дана, 2002.година. Универзитет спорта и физичког васпитања, Пекинг (Кина)- 20 дана, 1999. године. Факултет спорта, Атина (Грчка) - 7 дана, 2015. године. Универзитет Форо Италицо (Рим) - 7 дана, 2015. године.
Руководећа и организациона делатност на Факултету и Универзитету, као и у националним и међународним организацијама и телима: члан Сената Универзитета у Новом Саду, члан Одбора за квалитет и интерну евалуацију Универзитета у Новом Саду, члан Савета Универзитета у Новом Саду, члан Савета експерата АЦИМСИ Универзитета у Новом Саду, шеф Комисије за акредитацију Факултета спорта и физичког васпитања у Новом Саду, продекан за наставу Факултета спорта и физичког васпитања у Новом Саду, декан Факултета спорта и физичког васпитања у Новом Саду, члан European Non-govermental Sports Organisation (ENGSO, Working Group for Child and Youth Sport, организације која официјални саветник у области спорта у Савету Европе), затим Олимпијског комитета Србије (Програмска комисија, Комисија за олимпијске вредности), Антрополошког друштва Југославије и Србије, Друштва наставника физичког васпитања Новог Сада, Војводине и Србије.
Био је консултант за реформу образовања (део за физичко васпитање) у Министарству просвете Републике Србије, члан Радне групе за израду предлога Закона о спорту Министарства за омладину и спорт Републике Србије, координатор за школски спорт Комисије за израду сратегије развоја спорта у Војводини Покрајинског секретаријата за спорт и омладину АП Војводине.
Руковођење и учешће у научним пројектима:
Домаћи пројекти: Експериментални модел оспособљавања едукатора за праћење моторичких способности и физичког раста и развоја деце и омладине (Покрајински секретаријат за спорт и омладину, број 116-451-01392/2008/01); Могућности побољшања интелектуалних, моторичких и кардио-респираторних способности деце помоћу кинезиолошких активности (Министарство просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије, број 179011); Инклузивна настава физичког васпитања у војвођанским школама: изазови и перспективе (Покрајински секретаријат за науку и технолошки развој, број 114-451-2441/2011); Активне школе (Покрајински секретаријат за спорт и омладину, број 116-401-914/2014).
Европски пројекти: руководилац пројекта Improving testing abilities on postural and spinal column status – SpineLab, у оквиру програма IPA Cross Border Programme Serbia – Bosnia and Herzegovina (2013-2014), www.ipaspinelab.com, број: EU-IPA 2013/323-164; истраживач и експерт у Темпус пројекту Sport professions: Education, Development, Employment in the Balkan Region – SPEED, 2013 – 2016, http://tempus-speed.eu/, број 544362 - TEMPUS - 1 - 2013 - 1 - IT - TEMPUS JPCR.2015-2016; учесник у следећим Еразмус+ КА1 пројектима: Aurel Vlaicu – University of Arad, Romania; Foro Italico University of Rome, Rome, Italy; University of Proimorska, Koper, Slovenia; West University of Timisoara, Romania; као и партнер у Еразмус+ КА2 пројектима: Competencies in Sport – Action against violence and exclusion – SAVE (координатор: Coordinator University Litvania), Establishing Doctoral Studies in Sport Education and Pedagogy using QA instruments – EDSSE (координатор: Coordinator University Litvania); и партнер у пројекту Sm@rt - Smart, Sustainable and Inclusive Higher Education – ADRION, u okviru Intereg programa (Interreg Programme).
Проф. др Дејан Мадић је аутор преко 200 научних радова објављених у међународним и домаћим часописима и зборницима са научних скупова. Такође, професор Мадић је рецензент у међународним часописима Acta peadiatrica, Journal of Rehabilitation Research & Development, Archive of sport and exercise desease, kao i u Glasniku Antropološkog društva Srbije.
Актуелни је члан Матичног научног одбора за социологију, психологију, педагогију и филозофију, Министарства просвете науке а технолошког развоја Републике Србије.
Професионална каријера у спорту:
Као спортиста, био је репрезентативац Југославије (СФРЈ), шампион Југославије у прескоку, победник Купа Југославије са ГК „Војводина“ Нови Сад и освајач две бронзане медаље на балканским првенствима.
Као спортски педагог, у улози тренера јуниорки и сениорки, освојио је седам титула сениорских државних првакиња, више јуниорских, кадетских и пионирских државних првакиња и треће место на греди на Балканском првенству. Наступао је са својим гимнастичаркама на европским првенствима у Бирмингему 1996, Паризу 2000, Патрасу 2002. и Амстердаму 2004. године, те на светским првенствима у Тијану Јину 1999. године и у Лос Анђелесу 2003. године. Награђен је Наградом Јован Микић Спартак, које је највише признање у области спорта у Војводини, затим Мајском наградом ССС града Новог Сада и Плакетом Гимнастичког савеза Југославије за најбољег спортског педагога тренера јуниорки и сениорки од 1995. до 2007. године Гимнастичког савеза Србије.
Проф. др Дејан Мадић је ожењен Ериком и отац је четири дечака.
УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ
Др Зорана Ђинђића 1
21102 Нови Сад, Србија
021 485 2020
[email protected]
Мапа сајта | Copyright © 1998-2022 Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: [email protected]