У организацији Клуба професора емеритуса Универзитета у Новом Саду, у Ректорату је 27. новембра 2019. године одржано предавање под називом Легалне и квази-легалне психоактивне супстанце и њихови прекурсори – форензички аспект. Предавање је одржао проф. др Слободан Гаџурић са Природно-математичког факултета.
Предавање је организовано у сарадњи са Ректоратом Универзитета, у оквиру активности пројекта „Развој студијских програма у високом образовању“, који се реализује уз финансијску подршку Покрајинског секретаријата за високо образовање и научноистраживачку делатност. Скупу је у име Покрајинског секретаријата присутсвовала заменица покрајинског секретара проф. др Душица Ракић. Модератори предавања биле су проф. емеритус др Радмила Маринковић-Недучин и проф. емеритус др Мирјана Војиновић Милорадов.
Присутне је на почетку скупа поздравила проректорка за наставу Универзитета у Новом Саду проф. др Сања Подунавац-Кузмановић, која је посебно истакла ентузијазам и досадашње резултате рада Клуба професора емеритуса, а нарочито председавајуће Председништва Клуба професорке Маринковић-Недучин и заменице председавајуће професорке Војиновић-Милорадов, које активности Клуба усмеравају на нове научне изазове, са циљем да младим генерацијама преносе лепоту знања.
„Изузетно ми је задовољство што ћу данас имати прилику да, заједно са свима вама, уживам у предавању нашег, могу слободно да кажем, једног од најомиљенијих професора на Универзитету, професора Слободана Гаџурића“, рекла је проректорка Подунавац-Кузмановић. „Оно што са сигурношћу могу да тврдим је да Слободанова љубав према науци и према студентима, ниједног тренутка није јењавала, нити стагнирала. Напротив, сваки пут када се сретнемо, ја видим да је његова 'опијеност' наставом и науком све већа“, додала је проректорка.
Током предавања у Ректорату Универзитета у Новом Саду, проф. др Слободан Гаџурић представио је форензичке аспекте легалних и квази-легалних психоактивних супстанци. Посебно је говорио о значају проучавања раствора ефилона и других супституисаних катинона, с обзиром да тренутно постоји врло мало података у вези њихове фармакокинетике, фармакодинамике и хроничне употребе, као и да илегални процеси синтезе овог једињења нису довољно познати, а недовољно су истражене и особине ефилона и других сличних једињења у форензичком, медицинском, фармацеутском и хемијском смислу. Лечење људи који су зависни од оваквих дрога је данас изазов с обзиром на мањак спроведених клиничких студија, због чега је проучавање раствора наведених дрога постало оправдано. Поред недовољне истражености и непознатих штетних ефеката, током предавања је констатовано да се актуелни проблеми нових психоактивних суптанци на тржишту, између осталог, такође огледају у продаји под лажним именима и у лажним паковањима, лакој доступности, немогућности детекције, константној синтези нових аналога и изменама закона.
Др Слободан Гаџурић је редовни професор на Природно-математичком факултету Универзитета у Новом Саду и експерт у областима аналитичке и физичке хемије, зелене хемије, јонских раствора и њихове примене у токсикологији, хемијским равнотежама у наведеним срединама, хемометријских техника и истраживачком пољу форензике. Публиковао је више од 130 радова у међународним часописима са СЦИ листе. Тренутно је руководилац два национална пројекта и учесник у два билатерална пројекта. Професор Гаџурић је руководилац истраживачке сарадње између Природно-математичког факултета УНС, Факултета за хемију и хемијске технологије у Љубљани, Словенија, CICECO Департмана за материјале у Авеиру, Португалија и Лабораторије за спектроскопију у Лилу, Француска. Координатор је Асоцијације центара за интердисциплинарне и мултидисциплинарне студије и истраживања Универзитета у Новом Саду (АЦИМСИ) и руководилац универзитетског Центра за мултидисциплинарне студије форензике „Др Арчибалд Рајс“.
УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ
Др Зорана Ђинђића 1
21102 Нови Сад, Србија
021 485 2020
[email protected]
Мапа сајта | Copyright © 1998-2022 Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: [email protected]