У кампусу Универзитета у Новом Саду, 7. и 8. маја 2016. године одржан је Фестивал науке и образовања. Фестивал је организовао Универзитет у Новом Саду уз генерално спонзорство Нафтне индустрије Србије и финансијску подршку Покрајинског секретаријата за науку и технолошки развој, Центра за промоцију науке, Ерсте банке и компаније „Шнајдер Електрик ДМС Нови Сад“.
Фестивал је у суботу, 7. маја свечано отворила проф. др Зорана Лужанин, државна секретарка Министарства просвете, науке и технолошког разоја. Присутнима су се на отварању обратили проф. др Душан Николић, ректор Универзитета у Новом Саду, господин Владимир Павлов, покрајински секретар за науку и технолошки развој, проф. др Стеван Станковски, председник организационог одбора Фестивала као и проф. др Александар Петровић, аутор изложбе Миланковићев Канон осунчавања земље.
Након свечаног отварања присутни су обишли кампус Универзитета где су били реализовани програми Фестивала. Фестивал је за два дана посетило укупно 18,264 посетилаца који су имали прилику да током трајања Фестивала учествују на шест трибина организованих у два Фестивалска дана и око 70 радионица, као и да се упознају са студијским програмима на Универзитету у Новом Саду и његовим факултетима.
У оквиру Фестивала отворена јер изложба посвећена великом научнику Милутину Миланковићу, која ће у Изложбеном павиљону и холу Централне зграде Универзитета бити отворена за посетиоце до 30. јуна 2016. године.
У оквиру научне трибине под називом Истина о климатским променама – зашто се клима мења? учествовали су: проф. др Слободан Б. Марковић, палеоклиматолог, Универзитет у Новом Саду и дописни члан Српске академије наука и уметности, проф. др Миливој Б. Гаврилов, метеоролог, Универзитет у Новом Саду, проф. др Александар Петровић, истраживач теорије Милутина Миланковића, Универзитет у Београду и др Дејан Стојановић, истраживач утицаја климатских промена на управљање шумским ресурсима, Универзитет у Новом Саду. Модератор трибине био је проф. др Слободан Б. Марковић.
У оквиру научне трибине Климатске промене и вода учествовали су: др Томас Хартман Thomas Hartmann), специјалиста за екстремне поплаве, Универзитет у Утрехту, Холандија, Департман за демографску географију и просторно планирање, потпредседник Међународне академске асоцијације за просторно планирање, право и својинске односе, затим, роф. др Срђан Колаковић, Универзитет у Новом Саду, Факултет техничких наука, Катедра за хидротехнику и геодезију, проф. др Радован Савић, Универзитет у Новом Саду, Пољопривредни факултет, Департман за уређење вода, доц. др Бездан Атила, Универзитет у Новом Саду, Пољопривредни факултет, Департман за уређење вода, доц. др Душанка Цвијановић, Универзитет у Новом Саду, Природно-математички факултет, Департман за биологију и екологију, проф. др Срђан Рончевић, Универзитет у Новом Саду, Природно-математички факултет, Департман за хемију, биохемију и заштиту животне средине, и проф. др Душан Николић, Универзитет у Новом Саду, Правни факултет, члан Комисије за енергију и животну средину Међународне трговинске коморе у Паризу. Модератори трибине били су: проф. др Синиша Марков, шеф Катедре за биотехнологију и фармацеутско инжењерство, Универзитет у Новом Саду, Технолошки факултет, проф. др Радован Савићи проф. др Душан Николић.
У оквиру трибине Примењена наука:Софтверска долина у Новом Саду – новосадске ИТ компаније, учествовали су: Ђура Мандић, директор и оснивач комапније, ИНДАС, Нови Сад, проф. др Срђан Вукмировић, руководилац развоја, Schneider Electric DMS NS, Нови Сад, и доц. др Миодраг Ђукић, руководилац групе за системски софтвер, РТ-РК, Нови Сад. Модератор трибине био је проф. др Војин Шенк, експерт за обраду сигнала, Универзитет у Новом Саду, Факултет техничких наука.
У оквиру трибине Дронови – како раде и чему служе? учестовали су: проф. др Владимир Црнојевић, електроничар, BioSense институт, Нови Сад и Никола Лукичић, сниматељ, AirWorks, Нови Сад. Модератор трибине био је проф. др Стеван Станковски, мехатроничар, Универзитет у Новом Саду, Факултет техничких наука.
Опширније о Фестивалу науке и образовања 2016
УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ
Др Зорана Ђинђића 1
21102 Нови Сад, Србија
021 485 2020
[email protected]
Мапа сајта | Copyright © 1998-2022 Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: [email protected]