Значајан резултат у области максилофацијалне хирургије недавно је остварен у оквиру мултидисциплинарне сарадње Клиничког центра Војводине, Медицинског факултета и Факултета техничких наука Универзитета у Новом Саду, уз подршку Метрополитен универзитета у Кардифу. Захваљујући томе, у Клиничком центру Војводине први пут је успешно примењен индивидуализовани титанијумски имплант у реконструкцији дела лица.
Лекари Клинике за максилофацијалну хирургију на челу са управником Клинике и редовним професором Медицинског факултета у Новом Саду др Александром Кираљом су извели реконструкцију деформитета коштаног скелета лица хируршком уградњом индивидуализованог титанијумског импланта код пацијента старог око 20 година.
Специфичност пројекта огледа се у сарадњи са Факултетом техничких наука у Новом Саду, где је тим ванредног професора др Игора Будака дизајнирао 3Д модел импланта, а на основу претходно достављених ЦТ снимака пацијента. На бази 3Д модела произведен је, технологијом 3Д штампе, титанијумски имплант, који је касније хируршки уграђен у тело пацијента. Реализација пројекта омогућена је захваљујући сарадњи са др Домиником Егбиром (Dominic Eggbeer) из Међународног центра за истраживање дизајна, Метрополитен универзитета у Кардифу (Cardiff Metropolitan University, PDR – International Centre for Design and Research).
Примењени приступ укључује анализу свих параметара (на бази ЦТ снимка који је основа), на основу којих се ради 3Д планирање, а затим се спроводи 3Д симулација реконструкције дефекта и финално дизајнирање импланта. Након анализе свих релеватних података и у сагласности са пацијентом прелази се на израду индивидуализованог импланта, и његову хируршку уградњу.
Предности овог напредног приступа су многоструке јер се у практично једној хируршкој интервенцији може решити проблем реконструкције, који је естетски и функционално најидеалнији за пацијента, са минималним компликацијама. Значај новог приступа, у чијој основи су дигитално планирање и производња, огледа се у поједностављивању хируршког процеса и значајном скраћивању његовог трајања уз много мање ризика.
УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ
Др Зорана Ђинђића 1
21102 Нови Сад, Србија
021 485 2020
[email protected]
Мапа сајта | Copyright © 1998-2022 Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: [email protected]