
Центар за стратегијске и напредне студије Универзитета у Новом Саду ће у оквиру 10. Међународног фестивала науке и образовања у суботу, 12. маја и у недељу 13. маја 2018. године, организовати два научно-популарна предавања која ће одржати представници Обједињеног института за нуклеарна истраживања у Дубни, Руска Федерација.
У амфитеатру Ректората Универзитета у Новом Саду 12. маја 2018. године, с почетком у 12 часова, биће одржано предавање на тему „NICA колајдер. Универзум у лабораторији“. Предавање ће одржати Јури Панебратсев, начелник одељења Лабораторије високих енергија Обједињеног института за нуклеарна истраживања у Дубни, Руска Федерација.
Наредног дана Фестивала, с почетком у 11 часова, биће одржано предавање на тему „Експериментални потенцијали Обједињеног института за нуклеарна истраживања“. Предавање ће одржати Никита Сидоров, носилац истраживачког пројекта Лабораторије високих енергија Обједињеног института за нуклеарна истраживања у Дубни, Руска Федерација.
Поред предавања, истраживачи Института ће током Фестивала одржати видео презентације о NICA колајдеру и експерименталним потенцијалима Института, интерактивну презентацију виртуалног електронског микроскопа путем које ће бити могуће посматрати узорке под електронским микроскопом коришћењем технике проширене реалности, као и мастер-клас о виртуалној лабораторији за нуклеарну физику.
Програм научнопопуларних предавања
___________________________
Обједињени институт за нуклеарна истраживања (Joint Institute for Nuclear Research – JINR) у граду Дубни је једна од највећих светских научних организација. Јединствена експериментална инфраструктура омогућава корисницима из разних области да реализују своја истраживања.
Институт је основан 1956. године као међународна организација чије су земље чланице биле државе које су у то доба гравитирале Совјетском Савезу. Везе између Обједињеног института и научних установа у Србији датирају још од раних седамдесетих кроз сарадњу са физичарима теоретичарима из Винче. Сарадња се временом проширивала, а Универзитет у Новом Саду је први пут укључен 1993. године у оквиру пројекта из области нуклеарне физике.
Године 2009. потписан је протокол којим је Србија постала једна од придружених држава чланица. Након тога је, сходно материјалним могућностима, сарадња настављена у неколико различитих праваца. Универзитет у Новом Саду учествује у тој сарадњи кроз заједничка истраживања у која су за сада укључени Департман за биологију и екологију и Департман за физику Природно математичког факултета.
УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ
Др Зорана Ђинђића 1
21102 Нови Сад, Србија
021 485 2020
[email protected]
Мапа сајта | Copyright © 1998-2022 Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: [email protected]