
У Ректорату Универзитета у Новом Саду је 4. априла 2019. године одржана годишња конференција пројекта Антарес Института Биосенс.
На свечаном отварању конференције, присутнима су се обратили председница Владе Републике Србије Ана Брнабић, амбасадорка Израела у Републици Србији Њ.Е. Алона Фишер Кам и градоначелник Новог Сада Милош Вучевић. Свечаном отварању присуствовали су такође председник Скупштине АП Војводине Иштван Пастор и председник Покрајинске владе Игор Мировић. У име институције домаћина, присутне је поздравио директор Института проф. др Владимир Црнојевић, а присутнима се такође обратио проректор за науку Универзитета у Новом Саду проф. др Стеван Станковски.
Руководилац пројекта Антарес проф. др Весна Црнојевић Бенгин је том приликом представила досадашње резултате пројекта, као и будуће планове у његовој реализацији. Том приликом је саопштено да је у нову, најсавременију опрему за велике податке и вештачку интелигенцију инвестирано 1,2 милиона евра уз помоћ Владе Републике Србије, као и 600.000 евра из сопствених средстава. Такође, планиране су нове инвестиције у следећој години у износу од 16,5 милиона евра, које је Биосенс обезбедио победама на међународном такмичењима.
Током годишње конференције пројекта Антарес представљен је и пројекат извођења зграде Института, чија су изградња и опремање најсавременијом научноистраживачком опремом планирани за ову годину, са роком за завршетак од око годину и по дана. Захваљујући томе, домаће компаније ће имати директни приступ савременим научно-истраживачким лабораторијама и ресурсима Института, као и финансијским средствима из Европске уније. Поред тога, биће обезбеђен приступ широкој мрежи потенцијалних корисника и инвеститора, а на располагању ће такође бити експертиза Института Биосенс у виду менторских услуга и тренинга у области пословања и информационих технологија.
Овом приликом је такође обележен званичан почетак рада БиоСенс бизнис акцелератора, чији је циљ да помогне домаћем ИТ сектору у развоју сопствених производа и услуга у области пољопривреде кроз конкретне финансијске грантове и програме тренинга.
Претходно је у преподневном делу скупа одржана панел дискусија, током које су размењена искуства са корисницима дигиталне платформе Агросенс, која пружа подршку пољопривредницима и пољопривредним компанијама у праћењу стања усева и планирању пољопривредних активности. Платформа се састоји од веб апликације намењене за рад на рачунару, као и андроид апликације која мобилни телефон претвара у нови корисни алат у пољопривреди. Основни сервиси платформе Агросенс су бесплатни за све кориснике и обухватају: дигиталну књигу поља, временску прогнозу на локацији парцеле, сателитске индексе који описују раст биљака, интензитет фотосинтезе и доступности воде и хранљивих материја, преглед анализа земљишта, информације о паметним технологијама у пољопривреди, најновије информације о појави штеточина или болести у околини парцеле, фотографије усева, праћење и анализу трошкова и калкулаторе и калибрацију машина.
Изложбом у холу Ректората представљени су сви пројекти Института који се реализују у оквиру програма Европске уније Хоризонт 2020. Поред тога, у поподневним часовима одржана је панел дискусија на тему органске производње у Србији, њеног развоја и будућих перспектива.
Институт Биосенс Универзитета у Новом Саду је пројектом Антарес (Centre of Excellence for Advanced Technologies in Sustainable Agriculture and Food Security) са буџетом од 28 милиона евра, освојио прво место у конкуренцији готово 200 пројеката из Европе, међу којима су били пројекти водећих европских и светских научних и истраживачких институтуција. Половину буџета пројекта чине бесповратна средства Европске уније, обезбеђена у оквиру програма Хоризонт 2020, док другу половину средстава обезбеђује Република Србија за потребе изградње будуће зграде Института и набавке опреме. Реч је о седмогодишњем пројекту, чија је реализација започела у марту 2017. године и чији је циљ развој Института Биосенс у европски центар изврности за напредне технологије у области одрживе пољопривреде и безбедности хране. Пројекат Антарес представља највеће појединачно давање у науку у Србији до сада, а одобрен је у оквиру позива Тиминг (Teaming Action), који је део програма Хоризонт 2020 Европске уније намењен пружању подршке у креирању нових и унапређењу постојећих центара изврности у Европи.
Институт Биосенс је јавна научноистраживачка установа, у саставу Универзитета у Новом Саду, која се фокусира на развој дигиталних технологија и њихову примену у пољопривреди. Мисија Института је да подржи развој ефикасне пољопривреде у којој ће се уз мања улагања и мање ризике остваривати већи приноси.
УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ
Др Зорана Ђинђића 1
21102 Нови Сад, Србија
021 485 2020
[email protected]
Мапа сајта | Copyright © 1998-2022 Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: [email protected]