У току је национални Јавни конкурс за избор мастер студијских програма из области информационих технологија, програмирања, анализе података и организације. Конкурс је расписало Министарство просвете, науке и технолошког развоја 1. марта 2019. године, а траје 45 дана од дана објављивања.
Тим поводом, у Ректорату Универзитета у Новом Саду одржан је панел под називом „Иновативни приступ развоју савремених академских програма за послове будућности“, на којем је са представницима Министарства просвете, науке и технолошког развоја и Инцијативе „Дигитална Србија“ детаљније разговарано о овом програму.
На почетку скупа, госте је поздравила проректорка за наставу Универзитета у Новом Саду проф. др Сања Подунавац-Кузмановић, након чега је основне информације о конкурсу изложио представник Иницијативе „Дигитална Србија“ и менаџер пројекта Немања Ђорђевић. Током панела, појединости конкурса такође су представили Владимир Бојковић из Министарства просвете, науке и технолошког развоја и Ђорђе Ђурђевић из Иницијативе „Дигитална Србија“.
Најважнији циљеви конкурса огледају се у јачању сарадње факултета и привреде кроз развијање студијских програма који одговарају потребама тржишта, затим у повећању броја и квалитета домаћих ИТ стручњака како би се обезбедили услови за раст ове изузетно перспективне гране индустрије, као и у креирању нових мултидисциплинарних мастер програма који уводе савремене дисциплине и развијају кадар који је конкурентан на глобалном тржишту.
На основу конкурса биће изабрани и финансирани мултидисциплинарни студијски програми мастер академских студија из области софтверског инжењерства, анализе података, програмирања игара, организације и управљања, у трајању од три семестра (обим студија 90 ЕСПБ бодова) и за групу од 35 студената, са најмање једним кратким програмом студија из наведених области.
Током скупа је најављено да ће за студијске програме који буду изабрани у складу са овим конкурсом бити додељене награде за избор предлога програма у појединачном износу од 500.000 динара, као и средства за припрему материјала за акредитацију у износу од 3.000.000 динара, за плаћање накнаде Националном телу за акредитацију и проверу квалитета у високом образовању у износу од 300.000 динара, затим за набавку потребне опреме (рачунара, софтвера, учила...) за реализацију студијског програма у износу од 1.000.000 динара и за накнаде студената на студентској пракси у износу од 1.000.000 динара.
Предлоге студијских програма ће разматрати седмочлана комисија коју ће чинити представник Владе Републике Србије и по два представника Министарства просвете, науке и технолошког развоја, иностраних универзитета и привреде у име Иницијативе „Дигитална Србија“. Приликом одлучивања, предлози ће бити вредновани узимајући у обзир критеријуме као што су учешће најмање два факултета у креирању заједничког студијског програма, релевантност садржаја предмета, стручне компетенције наставника и сарадника, број ангажованих наставника, број предавача ван радног односа, расположива инфрастурктура и број послодаваца за реализацију студентске праксе.
На изабраним студијским програмима Влада Републике Србије ће у школској 2019/2020. години финансирати 15 студената, а за остатак до пуног броја студената предвиђено је да високошколска установа уписује као самофинансирајуће. Такође, Иницијатива „Дигитална Србија“ ће подржати реализацију овог јавног конкурса тако што ће са високошколским установама чији студијски програми буду изабрани закључити посебан уговор о опремању учионица ИТ опремом и стипендирању до 10 студената у школској 2019/2020. години.
УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ
Др Зорана Ђинђића 1
21102 Нови Сад, Србија
021 485 2020
[email protected]
Мапа сајта | Copyright © 1998-2022 Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: [email protected]