На свечаности одржаној 21. јуна 2019. године у Ректорату Универзитета у Новом Саду, студентима волонтерима у оквиру Еразмус студентске мреже (Erasmus Student Network – ESN) додељена су признања као израз захвалности Универзитета у Новом Саду за подршку у реализацији долазне и одлазне студентске мобилности у оквиру Ерасмус+ програма.
Успех Универзитета у Новом Саду у овој области обележен је, између осталог, ангажманом ESN и Buddy мреже, односно мреже студената – волонтера, која на ефикасан начин спроводи процес интеграције страних студената у нову академску средину. На овај начин, Еразмус студентска мрежа даје значајан допринос процесу интернационализације Универзитета путем мобилности.
„Интернационализација је данас један од кључних фактора опстанка и развоја универзитета“, истакао је овом приликом ректор Универзитета у Новом Саду проф. др Дејан Јакшић, захваливши се студентима волонтерима за досадашњу подршку коју су у том процесу пружили Универзитету.
„Ентузијазам који сте демонстрирали кроз учешће у активностима мобилности студената је заиста вредан дивљења“, поручио је ректор Јакшић, који је додао да Универзитет у Новом Саду изграђује добру слику у међународној академској јавности као место где страни студенти могу да се осећају пријатно и преносе своје задовољство другима.
„Сигуран сам и да је за све вас, који највише улажете, ово једно велико животно искуство. Проводећи време са страним студентима, ви упознајете нове људе, нове културе и на тај начин се обогајућете. Ви својим радом пружате оно што нас као народ карактерише – гостопримство. Због тога је ова идеја студентске мреже настала тако природно и спонтано“, рекао је проф. др Дејан Јакшић, уз поруку да сарадња Универзитета и Еразмус студентске мреже, као и обострани ангажман у заједничком интересу, остају приоритети и у наредном периоду.
Студенте је такође поздравио проректор за међународну сарадњу проф. др Дејан Мадић. „Ми можемо имати најбоље курикулуме, најбоље професоре, можемо имати најлепши град, али ако немамо људе, онда нисмо успешни“, рекао је проректор Мадић, уз констатацију да интеракција међу људима представља један од најважнијих аспеката добре репутације. Професор Мадић је такође студентима пожелео пуно среће у даљем раду и најавио наставак подршке руководства Универзитета у Новом Саду даљим активностима Еразмус студентске мреже.
Према оценама страних студената који су боравили на размени на Универзитету у Новом Саду, Еразмус студентска мрежа представља један од пресудних фактора реализоване мобилности. Значај оваквог вида подршке огледа се такође у чињеници да су управо страни студенти, поред домаћих студената који бораве на универзитетима у иностранству у оквиру програма Еразмус+, највећи амбасадори Универзитета у Новом Саду на страним универзитетима.
Председница Еразмус студентске мреже Нови Сад и студенткиња Универзитета у Новом Саду Уна Галечић рекла је овом приликом да је додела признања Универзитета од великог значаја за признавање волонтерског рада и активизма студената Универзитета.
„Овим признањем учинили сте да наш рад постане много препознатљивији и цењенији не само у оквиру самог Универзитета, већ и шире“, рекла је Уна Галечић, констатујући да је сарадња ESN и Универзитета подигнута на виши ниво. Она је посебно истакла значај свакодневног рада и залагања великог броја студената волонтера у реализацији активности Еразмус студентске мреже. „Сви се слажемо да то време није потрошено, већ уложено и да њиме ми себе изграђујемо као боље особе, стичемо врло важне животне вештине, али и пословне. Чинећи све ово, најважније од свега – стичемо пријатеље“, поручила је Уна, уз жељу да број студената волонтера буде у константном порасту сваке године.
Национални представник ESN Србија Максим Карановић рекао је да Еразмус студентска мрежа Нови Сад ради већ 12 година. „Наши волонтери нису само препознати у оквирима нашег Универзитета. Наши волонтери су активни и на другим пољима. Имамо волонтере који раде за Омладинску престоницу Европе, као и у другим организацијама, што показује да су они изузетно цењени и способни, а то све приписујемо томе што, ако бих требао једном речју да опишем, је делатност наше организације, а то је образовање“, рекао је Максим.
Захваливши се Универзитету у Новом Саду на додељеним признањима, Максим је такође додао да је то један од првих примера у Србији да једна институција и на формалан начин препознаје волонтеризам. Он је овом приликом такође најавио конференцију о интернационализацији и мобилности, коју ће организовати национална Еразумус студентска мрежа, што ће бити први скуп такве врсте у Србији, а чији ће домаћин бити Нови Сад.
За подршку у школској 2018/2019. години, укупно 39 студената награђено је захвалницом Универзитета, у категоријама волонтер (22), волонтер и Buddy (12) и Buddy (4), а додељена је и почасна захвалница за посебан допринос унапређењу програма академске мобилности кроз волонтерски рад у оквиру Еразмус студентске мреже. Признања Универзитета у Новом Саду заједнички су уручили ректор Јакшић и проректор Мадић.
Поред тога, на свечаности је такође уручена захвалница ESN-а Универзитету Новом Саду. Захвалницу је ректору Јакшићу уручио национални представник ESN Србија Максим Карановић.
_______________________
Еразмус студентска мрежа тежи стварању мобилнијег и флексибилнијег образовног окружења, развоју размене студената на различитим нивоима, као и пружању интеркултурног искуства студентима који нису у могућности да оду у иностранство на студије. Мрежа ради на побољшавању друштвене и културне интеграције страних студената и промовисању интеркултуралног разумевања и поштовања широке културне разноликости. Кроз многобројне активности које реализује, Еразмус студентска мрежа ствара окружење за лично усавршавање по принципу „студенти помажу студентима”. Поред промовисања студија у иностранству и помоћи студентима који долазе у Нови Сад, организација се бави и промовисањем волонтерских активности, спорта и здравог начина живота међу страним и домаћим студентима.
Еразмус студентска мрежа пружа подршку долазним студентима у виду проналаска смештаја, регистрације у полицији, административним процедурама на факултету, као и у погледу културних и друштвених активности. С друге стране, домаћи студенти захваљујући учешћу у наведеним активностима и интеракцији са страним студентима, имају могућност учења страних језика, упознавања других култура и стицања нових познанстава.
Студенти – домаћини најчешће су студенти који су били на програмима размене и разумеју потребе страних студената, али мрежа укључује и студенте који нису учествовали у мобилности, а окренути су стицању нових сазнања, комуникационих и организационих вештина.
Студентску Buddy мрежу развила је Канцеларија за међународну сарадњу Универзитета у Новом Саду 2011. године, у складу са првим мобилностима страних студената у поменутом периоду. Крајем 2012. године, Buddy мрежа постаје интегрални део Еразмус студентске мреже, која блиско сарађује са Канцеларијом за међународну сарадњу УНС у организацији разних врста догађаја и других активности, као и у креирању промотивних материјала за стране студенте.
Рад Buddy Network-а Универзитета у Новом Саду послужио је као модел и другим државним универзитетима у покретању сопствених мрежа (Универзитет у Нишу, Универзитет у Крагујевцу).
У периоду од 2013. до 2016. године, Канцеларија за међународну сарадњу Универзитета у Новом Саду координирала је трогодишњим ЕУ Темпус пројектом под називом СИПУС на тему интернационализације високог образовања. За једног од партнера у фази израде пројектне апликације, а затим и реализације одобреног пројекта, одабран је ESN, као поуздан партнер у чији развој Универзитет у Новом Саду инвестира и кроз учешће у пројектима.
УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ
Др Зорана Ђинђића 1
21102 Нови Сад, Србија
021 485 2020
[email protected]
Мапа сајта | Copyright © 1998-2022 Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: [email protected]