У присуству многобројних чланова академске заједнице Универзитета у Новом Саду, ректора и проректора универзитета из земље и региона, као и представника научне, културне и друштвене заједнице у Републици Србији, у Ректорату Универзитета у Новом Саду је 28. јуна 2019. године свечаном академијом обележен Дан Универзитета и 59. годишњица од његовог оснивања.
Уз осврт на богату историју Универзитета у Новом Саду и постигнуте резултате у претходном периоду, ректор Универзитета проф. др Дејан Јакшић контатовао је да пут чине мали свакодневни кораци који су подједнако важни.
„Универзитет у Новом Саду се развио у веома значајну институцију, са скоро 50.000 студената и око 4.300 стално запослених“, рекао је ректор Јакшић, који је подсетио да Универзитет данас чинe 14 факултета и три научна института, у четири универзитетска центра у Војводини – у Новом Саду, Сомбору, Суботици и Зрењанину, уз једно одељење на југу Србије, у Бујановцу. Професор Јакшић је такође додао да је наставни рад организован кроз скоро 350 студијских програма, у око 500 лабораторија, на 180.000 квадратних метара простора, а да богатство Универзитета чини и скоро 1,7 милиона књига у његовом фундусу.
Истичући значај добијања Еразмус+ повеље за даљи процес интернационализације Универзитета и развој његове међународне сарадње, ректор Јакшић је рекао да је Универзитет такође веома активан у регионалној сарадњи, посебно кроз учешће у раду Ректорског форума Југоисточне Европе и Западног Балкана. Такође, Универзитет у Новом Саду, као важан део своје мисије, има и подршку студентима са инвалидитетом и у будућем периоду ће наставити са активностима на умрежавању свих актера пружања подршке, као и са промоцијом рада са студентима са инвалидидетом. Поред тога, претходни период је обележио значајан јубилеј, декада избора првих професора емеритуса Универзитета, који дају специфичан допринос активностима на Универзитету, нарочито кроз рад Клуба професора емеритуса, који је први такве врсте у Србији.
„Наше ангажовање у науци и пројектима резултирало је и видљивошћу Универзитета у Новом Саду на различитим ранг листама које представљају институције високог образовања“, истакао је ректор Јакшић, уз констатацију да Универзитет може бити задовољан оствареним резултатима, имајући у виду сва ограничења са којима се универзитетска заједница свакодневно суочава.
Говорећи о плановима у будућем периоду, проф. др Дејан Јакшић је рекао да се као најважнији посебно истичу инфраструктурни радови, као што је завршетак изградње Научно-технолошког парка у кампусу Универзитета, као и Регионалног иновационог центра у Суботици, уз најављену изградњу зграде Института Биосенс и зграде Студентског културног центра.
„Почели смо активности и на дигитализацији високог образовања и дигиталној трансформацији пословања чланица универзитетске заједнице. Једно од важних подручја где би требало уложити значајан напор у наредном периоду је развој курикулума на енглеском језику, што је важна претпоставка за даљу интернационализацију Универзитета у Новом Саду“, поручио је ректор Јакшић. Професор Јакшић је такође истакао рад на педагошким, методолошким и дигиталним компетенцијама наставника као један од приоритета за наредни период.
„Универзитет чине људи и људски потенцијал, чине га наставници и истраживачи који својим радом доприносе да се име Универзитета у Новом Саду изговара са поштовањем, као и студенти који се враћају са бројних такмичења са наградама и похвалама, због чега имамо пуно разлога да будемо поносни за све што је урађено у претходном периоду“, закључио је ректор Универзитета проф. др Дејан Јакшић, уз захвалност свима који су себе уткали у оно што је Универзитет у Новом Саду данас.
Скуп је такође поздравио председник Покрајинске владе Игор Мировић, који је свим члановима академске заједнице Универзитета у Новом Саду честитао Дан Универзитета.
„У нашој земљи, посебно у покрајини Војводини, постоји низ веома важних организација и институција међу којима неке надилазе не само покрајинске, већ и националне оквире. У ту категорију свакако спада и Универзитет у Новом Саду који већ готово шест деценија производи оно што је у сваком друштву, па и у нашем, оно најважније – високообразоване људе за све области друштвеног живота“, рекао је председник Покрајинске владе Игор Мировић. Он је рекао да о успеху Универзитета говори и најновија Шангајска листа за 2019. годину, на којој је Универзитет у Новом Саду сврстан у првих 500 у свету у три области: наука и технологија хране, ветеринарске науке и хемијско инжењерство.
Председник Покрајинске владе је такође подсетио на актуелне пројекте чију реализацију подржава Покрајинска влада, а који су значајни не само по обиму улагања финансијских средстава, већ и за даљи развој Универзитета у Новом Саду. Међу њима се посебно истиче завршетак изградње Научно-технолошког парка, припрема изградње зграде Института Биосенс и зграде Студентског културног центра, као и научноистраживачки и друге врсте пројеката за које се подршка обезбеђује кроз активности Покрајинског секретаријата за високо образовање и научноистраживачку делатност.
Честитке поводом Дана Универзитета у Новом Саду упутио је и председник Огранка Српске академије наука и уметности у Новом Саду академик Стеван Пилиповић, који је рекао да је Универзитет у Новом Саду постигао изузетне резултате у високошколском образовању и у науци. Академик Пилиповић се посебно осврнуо на актуелне новине у законодавству Републике Србије, које се огледају у Закону о Фонду за науку Републике Србије и Закону о науци, који ће значајно изменити финансирање на универзитетима и научним институтима. Он је такође рекао да је наука у Србији, као и на Универзитету у Новом Саду, на високом нивоу, као и да на тим основама чланови академске и научне заједнице Србије треба да се укључе у промене које следе.
Дан Универзитета у Новом Саду такође је честитао заменик председника Конференције Универзитета Србије и ректор Државног универзитета у Новом Пазару проф. др Миладин Костић, који је подсетио да је 21. век, век убрзаног научног, технолошког и техничког развоја, због чега највећи допринос развоју Републике Србије може да пружи високо образовање и улагање у образовање и науку. Ректор Костић је такође поручио да улагања у науку и у образовање треба да буду трајна оријентација нашег друштва, као и да представљају једну од најважнијих инвестиција која се друштву дугорочна враћа.
Присутне је такође поздравио ректор Универзитета у Бањој Луци проф. др Радослав Гајанин, који се захвалио свим институцијама у Републици Србији и Аутономној Покрајини Војводини на подршци универзитетима у Републици Српској у превазилажењу тешкоћа са којима су се сретали у претходном периоду.
„Овом приликом желим да се захвалим Универзитету у Новом Саду за огромну подршку коју је пружио Универзитету у Бањој Луци у претходном периоду. Сарадња два универзитета је на врхунском нивоу“, констатовао је ректор Гајанин, честитајући Универзитету у Новом Саду 59 година успешног рада и развоја. Такође, ректор Гајанин је изразио чврсто уверење да ће успешна сарадња Универзитета у Бањалуци и Универзитета у Новом Саду бити унапређена у будућем периоду.
Председник Скупштине Града Новог Сада Здравко Јелушић рекао је овом приликом да је Нови Сад већ готово шест деценија центар велике и успешне академске заједнице.
„Новосадски универзитет је установа чију су историју и традицију градила нека од најпознатијих имена из света науке у нашој земљи, а веома квалитетно образовање су на њему стекле бројне генерације студената“, рекао је председник Скупштине Града. „Овај успешни колектив се увек могао похвалити чињеницом да својим програмима и начином рада прати и уклапа се у све европске и светске трендове, као и тиме што је увек пажљиво ослушкивао промене у свом окружењу трудећи се да својим студентима понуди и обезбеди најбољи могући спој теорије и праксе, стручног и научног знања“, додао је Здравко Јелушић, истакавши да је посебно значајан иновативни потенцијал Универзитета, због чега је Нови Сад у међународним оквирима постао познат као софтверска долина.
У наставку свечане академије, додељене су захвалнице институцијама и компанијама које су подржале реализацију активности Универзитета у текућој школској години. У име Универзитета у Новом Саду, захвалнице је представницима институција уручио ректор проф. др Дејан Јакшић.
Овом приликом, додељене су две захвалнице Покрајинском секретаријату за високо образовање и научноистраживачку делатност, и то за генерално покривитељство 11. Међународног фестивала науке и образовања у Новом Саду, као и за финансијску подршку реализацији културних активности најбољих студената Универзитета у школској 2018/2019. години. Захвалницу је примио проф. др Зоран Милошевић, покрајински секретар за високо образовање и научноистраживачку делатност. Поред тога, захвалница је додељена Институту за ратарство и повртарство за финансијску подршку реализацији културних активности најбољих студената Универзитета у текућој школској години, а захвалница је уручена др Светлани Балешевић-Тубић, директорки Института.
Такође, додељена је захвалница Нафтној индустрији Србије, за финансијску подршку у организацији и реализацији заједничких активности НИС-а и Универзитета, у циљу промоције науке и доприноса развоју научно-техничке базе Универзитета. Захвалницу је у име компаније преузео Стефан Деспотовић, директор Департмана за екстерне комуникације.
За финансијску и организациону подршку 11. Међународном фестивалу науке и образовања захвалнице су преузели: Ондина Пеша за подршку Института RT-RK, Ливија Немет за подршку компаније NTT Data – Огранак у Новом Саду и проф. др Слободан Морача за подршку компаније Mitsubishi Electric.
Свечаној академији поводом Дана Универзитета у Новом Саду такође су присуствовали: Смиљка Јовановић, покрајински секретар за финансије, др Вук Радојевић, покрајински секретар за пољопривреду, др Зоран Гојковић, покрајински секретар за здравство, проф. др Бојан Тубић, помоћник министра просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије и Немања Сарач, градски већник за образовање Града Сомбора, као и представници академске заједнице у земљи и региону: проф. др Ненад Филиповић, ректор Универзитета у Крагујевцу, проф. др Нермина Хаџиграхић, ректорка Универзитета у Тузли, проф. др Дамир Кукић, ректор Универзитета у Зеници, проф. др Петар Булат, проректор Универзитета у Београду, проф. др Лука Кецман, проректор Универзитета у Бањој Луци, проф. др Драган Денић, проректор Универзитета у Нишу, проф. др Иво Чолак, проректор Универзитета у Мостару, проф. др Борис Вукићевић, проректор Универзитета Црне Горе, проф. др Невенка Татковић, проректор Универзитета у Пули и проф. др Тицијан Перушко, помоћник ректора Универзитета у Пули, као и Андреј Игошин и Михаил Чашин, представници ректора Нижњеновгородског инжењерског и економског универзитета у Књагинину, Руска Федерација.
У оквиру свечане академије, Химну Републике Србије и свечану академску песму Gaudeamus Igitur извео је Хор матураната Гимназије „Јован Јовановић Змај“, а у богатом културно-уметничком програму наступили су чланови Академског културно-уметничког друштва Универзитета у Новом Саду „Соња Маринковић“.
УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ
Др Зорана Ђинђића 1
21102 Нови Сад, Србија
021 485 2020
[email protected]
Мапа сајта | Copyright © 1998-2022 Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: [email protected]