У Ректорату Универзитета у Новом Саду је 10. јула 2019. године организован свечани пријем студената, чланова Новосадског удружења студената са инвалидитетом, који ће боравити у Бањи Кањижа од 15. до 25. јула 2019. године, ради рехабилитације и лечења.
Боравак студената у Бањи Кањижа је организован захваљујући пројекту Новосадског удружења студената са инвалидитетом, под називом „Рехабилитација и лечење студената са инвалидитетом“, који је финансијски подржао Покрајински секретаријат за високо образовање и научноистраживачку делатност, на основу Јавног конкурса за суфинансирање програма / пројеката у области научноистраживачког развоја невладиних организација у АП Војводини у 2019. години.
„Универзитети данас генерално имају много више улога и мисија у друштву него што се обично мисли. Обично се сматра да су универзитети ту само да едукују студенте за будуће тржиште рада. Међутим, универзитети су много више од тога. Оно што представља значај универзитета јесте и одржавање знања, унапређење знања кроз науку и образовање, омогућавање личног развоја, промоција система правих вредности, борба против одлива мозгова, интернационализација, регионална сарадња и тако даље. Пуно је улога и пуно је одговорности“, рекао је ректор Универзитета у Новом Саду проф. др Дејан Јакшић, нагласивши да је једна од важних улога универзитета у пружању подршке да се омогући сваком студенту да оствари свој потенцијал.
„Циљ нас као универзитета је да омогућимо сваком да се развије као личност и да гради себе, а резултати у дугом року свакако неће изостати“, поручио је ректор Јакшић, уз изразе захвалности Покрајинском секретаријату за високо образовање и научноистраживачку делатност за сав напор и труд који је уложен у подршку реализацији активности у вези са студентима и студентским питањима у различитим доменима.
Присутне је такође поздравио покрајински секретар за високо образовање и научноистраживачку делатност проф. др Зоран Милошевић.
„Ви сте потребни друштву знања и оно данас захваљујући напретку науке и једној демократској свести и те како треба сваки ваш ресурс. Ви сте заиста један од стубова развоја нашег друштва и зато вам хвала што смо заједно“, рекао је покрајински секретар за високо образовање и научноистраживачку делатност. Он је додао да је у укупној популацији особа са инвалидитетома око 3 посто обухваћено високим образовањем, уз констатацију да постоји пуно простора за напредак како би се млади са инвалидитетом подстакли да наставе образовање после завршетка средње школе. Покрајински секретар је истакао да је најважнија порука са пријема у Ректорату управо да се охрабре и инспиришу будући студенти са инвалидитетом да упишу студије на Универзитету. „Можете бити поносни што мењате слику да ви нисте неко ко помаже само у социјалном смислу, него пре свега у једном развојном смислу, у логици да је сваки човек достојан управо те мисије стваралаштва и креативног у једном друштву“, закључио је професор Милошевић.
Током скупа, присутнима се обратила председница Студентског парламента Универзитета у Новом Саду Ана Тодоровић, која је констатовала да је пројекат од великог значаја због подршке студентима са инвалидитетом. Она се такође захвалила Покрајинском секретаријату за високо образовање и научноистраживачку делатност на пруженој подршци, а студентима је пожелела пријатан боравак у Бањи Кањижа у предстојећем периоду.
У име Новосадског удружења студената са инвалидитетом, који је носилац пројекта „Рехабилитација и лечење студената са инвалидитетом“, присутнима се обратила Ана Илић, председница Удружења.
„Овај пројекат је врло значајан зато што се бави једним делом функционисања особа са инвалидитетом и студената генерално, који се често не спомиње“, рекла је Ана Илић и додала да је реч о пројекту чији се значај огледа у томе што су садржаји који се односе на рехабилитацију и лечење студената прилагођени сваком појединачном облику инвалидитета. Председница Новосадског удружења студената са инвалидитетом је такође истакла да је пројекат припремљен заједничким снагама, као и да је планиран врло богат програм. „Надам се да ћемо и у будућности наставити сарадњу, јер је јако битно да заједно радимо на квалитету живота свих чланова друштва зато што једино тако можемо обезбедити равноправност за све“, поручила је Ана Илић на крају свог обраћања.
Свечаном пријему студената са инвалидитетом такође су присуствовали проф. др Сања Подунавац-Кузмановић, проректорка за наставу Универзитета у Новом Саду, Игор Кнежевић, студент проректор, проф. др Душица Ракић, заменица покрајинског секретара и мр Катарина Ковачевић, подсекретарка Покрајинског секретаријата за високо образовање и научноистраживачку делатност.
Пројекат „Рехабилитација и лечење студената са инвалидитетом“ обухвата десетодневни боравак у Бањи Кањижа за 16 чланова Новосадског удружења студената са инвалидитетом, делимично или потпуно отежаног хода и ослабљене моторике, уз присуство личних пратилаца и два едукатора. Поред рехабилитације и лечења у циљу елиминације или умањења последица одређеног облика инвалидитета, олакшавања кретања и свакодневног функционисања, за студенте ће такође бити организоване едукације, дискусије и радионице, као и богат пратећи културно-уметнички програм.
_______________________
Универзитет у Новом Саду, у оквиру својих активности, пуну пажњу придаје пружању једнаких услова студирања за све и унапређењу ових услова, као и развоју подршке студентима са инвалидитетом. Студентима са инвалидитетом су на располагању сервиси подршке, асистивне технологије и прилагођено радно окружење.
Поред обезбеђивања информативног и саветодавног садржаја, Универзитет у сарадњи са партнерским институцијама и организацијама, посредује у остваривању права студената са инвалидитетом приликом уписа на факултет, добијања стипендија, обезбеђивања персоналне асистенције, проналажења прилагођеног облика литературе и прилагођеног начина полагања испита и предиспитних обавеза, обезбеђивања услуга психо-социјалне и других видова подршке.
УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ
Др Зорана Ђинђића 1
21102 Нови Сад, Србија
021 485 2020
[email protected]
Мапа сајта | Copyright © 1998-2022 Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: [email protected]