На свечаности одржаној у Ректорату Универзитета у Новом Саду 23. октобра 2019. године промовисан је нови почасни доктор Универзитета проф. др Стенли Голдсмит (Stanley Goldsmith), међународно признати специјалиста нуклеарне медицине, истраживач, аутор и наставник са престижног Универзитета Корнел, Њујорк, Сједињене Америчке Државе.
Др Стенли Голдсмит је од 2019. године професор емеритус на Weill Cornell Medical College Универзитета Корнел, једног од водећих америчких универзитета, који припада групи Ivy League, где је претходно радио као професор и клинички професор радиологије и медицине. Значајно је допринео развоју нуклеарне медицине у Србији, јер је током протеклих година омогућио боравак и едукацију српских лекара у болницама у Америци. У Новом Саду је одржао бројна предавања, а 2007. године изабран је за гостујућег професора на Медицинском факултету Универзитета у Новом Саду.
„Избор професора Стенлија Голдсмита за почасног доктора је, на неки начин, потврда досадашње успешне сарадње, али исто тако и залог будуће сарадње. Она је велика част, али исто тако и обавеза – обавеза за нашег почасног доктора и за све нас“, истакао је овом приликом ректор Универзитета проф. др Дејан Јакшић.
„Титула почасног доктора се додељује у великој мери и уважавајући нечији научни рад, научни опус и допринос, али је она у неку руку ипак специфична, јер захтева и одговарајуће људске квалитете и вредности, као и допринос развоју и подршци универзитетској академској заједници нашег Универзитета“, закључио је ректор Јакшић, изражавајући задовољство што је Медицински факултет предложио проф. др Стенлија Голдсмита за почасног доктора Универзитета у Новом Саду.
У име Медицинског факултета, присутне је поздравила деканица проф. др Снежана Бркић која је представила образложење предлога Факултета за доделу титуле почасног доктора професору Голдсмиту. Истичући да је реч о једном од најзнаменитијих лекара Сједињених Америчких Држава, који годинама пише есенцијалне уџбенике из којих уче сви лекари у нашој земљи и у свету, професорка Бркић је додала да је др Голдсмит имао част и привилигију да своју каријеру почне радећи заједно са нобеловцем, као и да је у току своје каријере, поред три специјализације, имао више десетина пројеката у области нуклеарне медицине и више десетина руководећих места у највећим болницама у Сједињеним Америчким Државама.
Проф. др Стенли Голдсмит је аутор више од 180 радова и преко 40 поглавља у књигама. Поред нуклеарне кардиологије, дијагностике и лечења карцинома и ендокриних поремећаја, међу првима је био и истраживач и предавач у области дензитометрије костију, имиџинга упалних и инфективних стања и у области SPECT/CT и PET/CT. Између осталог, посебно се бавио развојем клиничког и истраживачког програма у циљаној радионуклидној терапији за лимфоме, болести штитасте жлезде, карцином простате, неуроендокрине туморе и карцином панкреаса.
Поводом свечане промоције у почасног доктора Универзитета у Новом Саду, др Стенли Голдсмит је одржао приступно предавање под називом „Targeted Radionuclide Therapy: Past, Present and Future" (Циљана терапија радионуклидима: прошлост, садашњост и будућност), током којег је представио почетке, савремене трендове и перспективе будуће примене циљане терапије радионуклидима на специфична туморска ткива, на основу резултата актуелних истраживања у овој области.
Као симболични чин увођења новог почасног доктора у академску заједницу Универзитета, проф. др Ифигенија Радуловић са Филозофског факултета Универзитета у Новом Саду прочитала је на латинском језику текст дипломе о додели почасног доктората др Стенлију Голдсмиту. У оквиру церемоније свечаног проглашења новог почасног доктора, ректор Универзитета проф. др Дејан Јакшић је професору Голдсмиту уручио диплому о додели почасног доктората и медаљон Универзитета.
У музичком делу свечаности, наступили су Ермин Ашћерић и Александра Ушумовић, студенти Академије уметности, у класи проф. др Милице Стојадиновић, уз клавирску сарадњу Маје Грујић, самосталног стручног сарадника. Програм је обухватио нумере Кад ја виђех очи твоје Стевана Биничког, у извођењу Ермина Ашћерића, као и Musica Proibita Станислао Гасталдона, у извођењу Александре Ушумовић.
_________________________
Универзитет у Новом Саду додељује почасни докторат у складу са дугогодишњом међународном академском традицијом, истакнутој научној, културној и другој јавној личности из земље и иностранства која је значајно допринела унапређењу високог образовања, науке, технике, технологије, културе или уметности.
Почасни докторат се додељује за изузетан допринос у појединим областима наставног, научног, истраживачког и уметничког стваралаштва, као и за афирмацију и ширење угледа Универзитета и високошколских и других јединица у саставу Универзитета.
Сенат Универзитета у Новом Саду је на седници одржаној 25. априла 2019. године, на иницијативу Наставно-научног већа Медицинског факултета Нови Сад Универзитета у Новом Саду, донео одлуку да у 2019. години почасни докторат додели др Стенлију Голдсмиту, Weill Cornell Medical College, Њујорк, Сједињене Америчке Државе.
Биографија др Стенлија Голдсмита
______________________
УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ
Др Зорана Ђинђића 1
21102 Нови Сад, Србија
021 485 2020
[email protected]
Мапа сајта | Copyright © 1998-2022 Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: [email protected]