На Новосадском сајму је 5. децембра 2019. године свечано отворен трећи по реду Сајам „Наука за привреду“. Реч је сајамској манифестацији која се од 2017. године одржава једном годишње на Новосадском сајму, у сарадњи са Покрајинским секретаријатом за високо образовање и научноистраживачку делатност и Универзитетом у Новом Саду.
У фокусу овогодишњег сајма су дигитална решења за успешна повезивања науке и привреде, а приказане су и друге могућности за сарадњу и унапређење пословних перформанси. Сајам представља јединствену прилику за увид у досадашњу и потенцијалну сарадњу научноистраживачке заједнице у Војводини и привредника спремних да иновирају пословање кроз сарадњу са научницима и истраживачима.
Присутнима су се на свечаном отварању сајма обратили покрајински секретар за високо образовање и научноистраживачку делатност проф. др Зоран Милошевић, државни секретар Министарства просвете, науке и технолошког развоја проф. др Владимир Поповић и проректорка за наставу Универзитета у Новом Саду проф. др Сања Подунавац-Кузмановић.
Поздрављајући присутне званице, проректорка је истакла да је Универзитет у Новом Саду посвећен остварењу своје мисије која је заснована на успешним резултатима научноистраживачког рада, као и на њиховој примени у пракси.
„Универзитет у Новом Саду следеће године слави свој шездесети рођендан и током свих ових година наш Универзитет један је од изузетно савремено организованих високообразовних институција у региону, познат и признат у целом свету, док стручњаци образовани на нашем Универзитету, раде и постижу запажене резултате у разним компанијама широм света“, рекла је овом приликом проректорка.
„Одговарајући на изазове времена уз квалитетно образовање и вишедеценијску традицију, Универзитет у Новом Саду континуирано ради на формирању висококвалитетног научно-истраживачког подмлатка који је својим знањем и научно-истраживачким радом способан да ствара нове вредности, да осмисли и генерише економски и укупни друштвени развој, кроз осигурање изврсности и доступности људских ресурса за науку и привреду“, поручила је проректорка проф. др Сања Подунавац-Кузмановић, уз констатацију да је велики број међународних научних пројеката и обиман трансфер добијених резултата у привреду, основно обележје Универзитета у Новом Саду.
Током Сајма је одржан округли сто под називом „Друштвено одговорна дигитализација“, а модератор скупа био је проректор за науку Универзитета у Новом Саду проф. др Стеван Станковски. Учесници округлог стола били су покрајински секретар за високо образовање и научноистраживачку делатност проф. др Зоран Милошевић, државни секретар у Министарству просвете, науке и технолошког развоја проф. др Владимир Поповић, проректор за финансије и организацију Универзитета у Новом Саду проф. др Владислав Зекић, као и други представници академске и научне заједнице у Војводини. Округлом столу су присуствовали представници факултета, института и привреде.
Први пут ове године, на Сајму су уручена признања за најбоља дигитална решења представника научноистраживачке заједнице у Војводини, која су резултат знања, рада и иновативног приступа успешном повезивању науке и привреде. У конкуренцији за доделу признања били су предлози у области отворене науке, пољопривреде, прехрамбене индустрије, шумарства, саобраћаја, електронике, рачунарства и аутоматике, медицине и фармације, културе и језика, физичке културе, образовања, обуке, едукације, курсева и оспособљавања, предузетништва, јавних набавки и производње. Према одлуци стручног жирија, прва награда додељена је Институту Биосенс за решење дигиталне платформе АгроСенс за управљање пољопривредним газдинствима (од локалних временских прогноза и историјских метео података, до е-саветодавца и модула за оптимизацију сетвене структуре и оптимизацију ђубрива), друга награда додељена је Факултету спорта и физичког васпитања за дигитално решење батерије тестова за процену физичког капацитета старијих људи, док је трећа награда додељена Факултету техничких наука за софтвер који омогућава јавни увид у постојеће нивое електромагнетног поља. Признања су на скупу уручили покрајински секретар проф. др Зоран Милошевић, проректорка Универзитета проф. др Сања Подунавац-Кузмановић и државни секретар проф. др Владимир Поповић, а Новосадски сајам је најуспешније тимове наградио вредносним ваучерима.
Поред тога, покрајински секретар проф. др Зоран Милошевић уручио је решења о одобравању средстава по јавном конкурсу за финансирање Програма подстицања сарадње научноистраживачких организација и привреде у 2019. години.
У наставку програма, одржане су презентације појединачних дигиталних решења представљених на Сајму, као и B2B сусрети у циљу пословног повезивања привредника и представника научних институција у Војводини који су претходно заказани онлајн на платформи naukazaprivredu2019.talkb2b.net.
На овогодишњој манифестацији приказано је 25 дигиталних решења, која су већином потекла са факултета Универзитета у Новом Саду. Реч је решењима која су оријентисана на примену у малим, средњим или великим предузећима, а могу се примењивати како у индустријском, тако и у неиндустријском сектору.
Учесницима Сајма представљена је и платформа са отвореним приступом научним и уметничким резултатима рада свих факултета и института Универзитета у Новом Саду, која је доступна на адреси: open.uns.ac.rs.
УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ
Др Зорана Ђинђића 1
21102 Нови Сад, Србија
021 485 2020
[email protected]
Мапа сајта | Copyright © 1998-2022 Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: [email protected]