Скуп „Трендови развоја 2020“ свечано је отворен 16. фебруара 2020. године на Копаонику. На традиционалном скупу посвећеном трендовима у развоју високог образовања и науке, чији су организатори Универзитет у Новом Саду и Факултет техничких наука, биће представљено рекордних 138 радова 552 аутора из седам земаља, у оквиру четири уводна предавања, три округла стола, шест пленарних и три постер сесије.
На свечаном отварању скупа, присутне је у име Универзитета у Новом Саду поздравила проректорка за наставу проф. др Сања Подунавац-Кузмановић, која је нагласила да је скуп окупио представнике бројних високошколских установа из земље и региона, захваљујући чему је омогућена квалитетна размена искустава и знања у оквиру низа тема предвиђених богатим програмом конференције.
„Веома је важно и корисно то што имамо прилику да размењујемо искуства која су од непроцењивог значаја за унапређење система образовања на свим нивоима“, истакла је проректорка овом приликом. „Одговарајући на изазове времена уз квалитетно образовање и вишедеценсијску традицију, Факултет техничких наука јесте једна од најсавременије организованих високообразовних институција у региону, познат и признат у целом свету, а инжењери образовани на овом факултету, раде и постижу запажене резултате у разним компанијама које имају везе са технологијом, производњом, образовањем или услугама“, додала је професорка Подунавац-Кузмановић, преносећи честитке ректора проф. др Дејана Јакшића за дугогодишњи успешан рад Факултета, као и за истрајност у континуитету организовања скупа „Трендови развоја“.
Учеснике скупа је у име организатора такође поздравио проф. др Раде Дорословачки, декан Факултета техничких наука. У име министра просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије Младена Шарчевића, присутнима се обратио проф. др Бранислав Јеремић, потпредседник Националног савета за високо образовање, док је историју развоја овог скупа укратко представио проф. др Владимир Катић, продекан за финансије и развој Факултета техничких наука.
У оквиру уводне свечаности, проф. др Раде Дорословачки уручио је захвалнице појединицима и институцијама за континуирани рад и допринос успеху ове конференције. Том приликом, захвалница је уручена проректорки Универзитета проф. др Сањи Подунавац-Кузмановић, а међу добитницима захвалница такође се налазе министар Младен Шарчевић, проф. др Бранислав Јеремић, проф. др Јелена Кочовић, директорка Националног тела за акредитацију и проверу квалитета у високом образовању Србије, проф. др Ана Шиљачки из Комисије за акредитацију и проверу квалитета, проф. др Ђула Мештер са Универзитета Обуда, проф. др Владимир Катић, Покрајински секретаријат за високо образовање и научноистраживачку делатност и проф. др Сима Аврамовић, председник Националног савета за високо образовање.
Након свечаног отварања, уводни рад на тему „Искуства у примени нове методологије спровођења поступка акредитације у високом образовању” представила је проф. др Јелена Кочовић, директорка Националног тела за акредитацију и проверу квалитета у високом образовању Србије, а затим је одржан округли сто „Дигитализација у акредитацији”. У дуготрајној дискусији разматрана су нека решења новог софтвера за акредитацију НАТ 2019, као и могући случајеви које би овај софтвер требало да уважи у новој верзији, а било је речи и о предлозима за унапређење и допуну стандарда за акредитацију.
У оквиру пленарне сесије на тему иновација у модерном образовању, проректорка Универзитета у Новом Саду проф. др Сања Подунавац-Кузмановић представила је резултате пројекта „Утврђивање потреба за базичном и додатном обуком наставника Универзитета у Новом Саду са циљем развоја њихових наставничких компетенција“, чију реализацију је финансирао Покрајински секретаријат за високо образовање и научноистраживачку делатост. Чланови истраживачког тима такође су били проф. др Јасна Адамов, председница Одбора за обезбеђење квалитета и интерну евалуацију Универзитета у Новом Саду, проф. др Јована Милутиновић са Одсека за педагогију Филозофског факултета и проф. др Дејан Мадић, проректор за међународну сарадњу Универзитета у Новом Саду.
Током излагања, проректорка Подунавац-Кузмановић истакла је да резултати истраживања указују да постоје значајне разлике између испитаника мушког и женског пола, при чему већи проценат наставника мушког пола није прошао никакву формалну обуку за стицање наставничких компетенција (40,45% у односу на 35% женске популације). Такође, значајан број испитаника исказује изразито позитивно мишљење према потреби организовања обуке за стицање наставничких компетенција универзитетских наставника. У раду је закључено да кључан елемент повећања релевантности и квалитета високог образовања представљају квалитетна настава и универзитетски наставници компетентни за рад у настави. Полазећи од резултата анализе стања и потреба које се односе на развијеност компетенција наставника запослених на Универзитету у Новом Саду, стратешке образовне политике у Србији и смерница европске политике високог образовања, препоруке које доноси овај рад односе се на редефинисање услова напредовања универзитетских наставника и потребу организовања формалне обуке за стицање наставничких компетенција универзитетских наставника и сарадника у настави на Универзитету.
У фокусу 26. по реду „Тренда“, који се ове године одржава од 16. до 19. фебруара, налазе се теме у области иновација у модерном образовању. Конференција је окупила представнике академске заједнице и других институција у области високог образовања и науке из земље и региона, а теме скупа груписане су у пет целина: иновације у модерном образовању (иновативне методе учења, технологија у служби знања, софтверске платформе и алати у образовању), иновације као полуга привредног развоја (патентна права на факултетима, иновациони пројекти, дигитални алати), акредитација (нови циклус акредитације, стандарди за акредитацију, агенција за акредитацију), положај науке у друштву (фонд за науку, пројекти у 2020. години, међународни пројекти, рангирање) и интернационализација универзитета (Ерасмус+, пројекти мобилности, регионалне студије).
Скуп „Трендови развоја 2020“ реализује се под покровитељством Министарства просвете, науке и технолошког развоја, Покрајинског секретаријата за високо образовање и научноистраживачку делатност и Подружнице Друштва за образовање IEEE секције Србија и Црна Гора (IEEE Education Society Chapter of the IEEE Serbia and Montenegro Section).
Фото: Факултет техничких наука
УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ
Др Зорана Ђинђића 1
21102 Нови Сад, Србија
021 485 2020
[email protected]
Мапа сајта | Copyright © 1998-2022 Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: [email protected]