У сарадњи Универзитета у Новом Саду и Северног (арктичког) федералног универзитета архангелске области (САФУ) у Руској Федерацији, три студента Универзитета у Новом Саду учествовала су у Зимској школи руског језика и културе од 17. до 29. фебруара 2020. године.
Захваљујући сарадњи два универзитета, Бранимир Нимчевић са Природно-математичког факултета, Софија Миловановић са Технолошког факултета и Соња Козић са Филозофског факултета похађали су интензивни курс руског језика у организацији овог руског универзитета, а поред тога, имали су прилике да се се кроз богат културни програм и бројне екскурзије упознају са јединственом културом Помора и прелепом природом северних крајева Руске Федерације – арктичке Русије.
Архангелска област се налази на северу европског дела Русије и простире се на површини од око 587.400 квадратних километара, са популацијом од око 1.100.000 становника. У састав највеће области европског дела Русије улазе још и острва Нова Земља и Земља Франца Јозефа. Седиште области, град Архангелск, прва је лука у историји Русије, која се, захваљујући положају и трговини, развила у град богате културе и традиције, посебно оне које се везују за живот Помора, досељеника из Новгорода, чија свакодневница и опстанак су зависили од природних ресурса Белог Мора.
Студент Природно-математичког факултета Бранимир Нимчевић истиче да град на делти највеће северне европске реке, Северне Двине, из којег су својевремено полазиле прве руске арктичке експедиције, данас представља почетну тачку научних истраживања Северног леденог океана.
„Сурови климатски услови у којима се температура спушта и до негативних 30, као и дивља природа, чијим крајоликом доминирају непрегледне тајге и замрзнуте притоке Северне Двине, или једноставно дом за Поморе, чија се специфична култура северних народа и до данас очувала, поред великог поштовања заслужује и безусловно дивљење“, наводи Бранимир Нимчевић. Он додаје да Бело Море оправдава своје име у зимском делу године, преносећи своју боју на читаву област, док ниске температуре отварају нове прелазе преко многобројних залеђених канала делте Северне Двине преко којих прелазе становници речних острва града Архангелска
„Топлина у арктичким пределима се проналази у богатој руској кухињи шија, боршча и расољника, као и у разним чајевима, којима се поноси овај народ“, издваја Бранимир међу многобројним утисцима које је на њега оставио боравак у овом делу света. „Сит и спокојно надисан хладног, али и чистог ваздуха, појединац једино тада долази до сазнања да га не дели много од крајње северне тачке наше планете“, закључује Бранимир, детаљно описујући призоре које ће дуго памтити са овог путовања.
Софија Миловановић, студенткиња Технолошког факултета, такође се слаже да ће боравак и учешће у Зимској школи руског језика и културе у Архангелску дуго памтити. „Поред знања руског језика, које сам довела на виши ниво, упознала сам много дивних људи из разних страна света“, каже Софија, наводећи да је неке ствари, као што је скијање, први пут пробала управо тамо.
„Пећине које смо обишли, сеоце Малие Карели, као и много друга места, остаће заувек у сећању“, истиче она и додаје: „Ово је сјајан пројекат, част ми је што сам била део њега. Хтела бих да се захвалим што нам је омогућено да будемо део ове приче и постанемо богатији за једно велико животно искуство. Волела бих да све ово поново доживим и искусим, заиста је чаробно“.
УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ
Др Зорана Ђинђића 1
21102 Нови Сад, Србија
021 485 2020
[email protected]
Мапа сајта | Copyright © 1998-2022 Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: [email protected]