Универзитет у Новом Саду је у периоду након избијања кризе изазване ширењем инфекције коронавируса COVID-19 у Републици Србији примио писма подршке од партнерских институција у Народној Републици Кини у области високог образовања, које су упутили њихови највиши представници.
Међу њима су писма са Универзитета за комуникације у Кини (Communication University of China), Образовне асоцијације за међународну размену Кине (China Education Association for International Exchange – CEAIE), Универзитета за пољопривреду и шумарство у Џеђијангу и Универзитета за економију и бизнис у Хебеју.
Професор Ли Хуаилинг, декан Института за друштво заједничке будућности, у саставу Универзитета за комуникације у Кини, упутио је изразе најдубљег саосећања и срдачног охрабрења у актуелном тешком времену. „У потрази за благостањем, просперитетом и другим вредностима које заједно дели човечанство, свет постаје друштво са више разлога за сарадњу и мање изговора за мржњу“, наводи се у писму професора Лија. Цитирајући кинеску пословицу, која каже да после сваке зиме долази пролеће, професор Ли каже: „Чврсто верујемо да ћемо нашим заједничким напорима и координисаном акцијом сигурно победити у овом рату против вируса и сачувати здраву заједницу за све нас“.
Заменица генералног секретара Образовне асоцијације за међународну размену Кине Шен Шуешонг такође је упутила речи солидарности Универзитету у Новом Саду. „Дубоко ценимо наше пријатељство и стојимо заједно са вама како бисмо поразили пандемију у овом тешком времену“, поручила је она у писму. Реч је о институцији са којом Универзитет има дугогодишњу успешну сарадњу, крунисану двогодишњим председавањем Универзитета у Новом Саду Конзорцијом институција у високом образовању, који обухвата универзитете у НР Кини са једне стране, и Централне и Источне Европе, са друге, у оквиру некадашњег Механизма 16+1. Сарадња УНС-а и Образовне асоцијације за међународну размену Кине успешно је настављена и након тога, између осталог захваљујући и многобројним активностима Института Појас – Пут Универзитета у Новом Саду. Уз писмо подршке, достављена су и најновија упутства за борбу против коронавируса (Guidance for Corona Virus Disease 2019 – Prevention, Control, Diagnosis and Management by People's Medical Publishing House and WHO Collaborating Centre for Health Information and Publishing).
Писмо подршке упутио је и секретар Партијског комитета Универзитета за економију и бизнис у Хебеју. У писму стоји: „Пријатељство између Кине и Србије остало је непоколебљиво и још више се учврстило како време тече и ми верујемо да ћемо заједно сигурно превазићи тешкоће“. Он је у писму истакао да су два универзитета установила однос сарадње и пријатељства, као и да актуелна криза неће утицати на одлучност и већ установљено поверење у погледу даљег интензивирања сарадње. „Верујем да ће после ове епидемије, наша два универзитета моћи заједно да заплове кроз ветар и таласе у истом броду“, наводи се на крају овог писма.
Ректор Универзитета за пољопривреду и шумарство у Џеђијангу професор Јинг Јибин наводи у свом писму речи подршке целокупне академске заједнице овог универзитета Универзитету у Новом Саду. „Како је и кинеско друштво тренутно у процесу опоравка од настале штете, наша срца и мисли су уз све вас, јер у потпуности разумемо кроз шта пролазите у овим изазовним временима. Верујем да ћемо у духу солидарности и сарадње победити“, истиче професор Јинг у свом обраћању. Универзитет за пољопривреду и шумарство у Џеђијангу је главни партнер Универзитета у Новом Саду за Конфуцијев институт УНС-а, који се налази на Филозофском факултету. Конфуцијев институт на Универзитету у Новом Саду основан је у мају 2014. године и успешно организује курсеве кинеског језика и културе и подржава сарадњу између Кине и Србије.
Универзитет у Новом Саду изражава искрену и најдубљу захвалност партнерским универзитетима и институцијама у области високог образовања у Народној Републици Кини, на указаној подршци и топлим речима које су упутили целокупној академској заједници Универзитета, као и грађанима у Републици Србији, док пролазе кроз тежак период током епидемије коронавируса. Такође, Универзитет је кинеским партнерима упутио речи подршке и наде за брзо превазилажење настале кризе, уз потврду своје посвећености установљеним партнерствима.
УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ
Др Зорана Ђинђића 1
21102 Нови Сад, Србија
021 485 2020
[email protected]
Мапа сајта | Copyright © 1998-2022 Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: [email protected]