На шестом међународном студентском такмичењу „Интернет+ за иновације и предузетништво“ које је одржано у НР Кини, у конкуренцији од 6,31 милиона учесника из 117 земаља, мешовити тим Факултета техничких наука Универзитета у Новом Саду и Универзитета у Шенжену, НР Кина, освојио је сребрну медаљу.
Финале такмичења одржано је онлајн од 17. до 20. новембра 2020. године, у организацији Технолошког универзитета Јужне Кине. Реч је престижном међународном студентском надметању на којем је ове године у конкуренцији било више од 1,47 милиона пројеката које су пријавили студенти са 4.186 универзитета, међу којима је било 3.028 такмичара из Кине и 1158 из других земаља. Међу учесницима такмичења били су и студенти са универзитета Оксфорд, Кембриџ, Харвард, Стенфорд и многих других..
Међународни тим Факултета техничких наука Универзитета у Новом Саду и Универзитета у Шенжену такмичио се у категорији Иновације са својим пројектом CDNBye у којем је предложен алгоритам за решавање проблема недовољно пропусног опсега сервера и проблем директног (уживо) преноса у видео индустрији.
Тим је предводио Мијат Кустудић, мастер инжењер менаџмента Факултета техничких наука Универзитета у Новом Саду (модул Пројектни менаџмент), који је сада на докторским студијама на Универзитету у Шенжену, а поред њега су у тиму били Никола Кустудић, докторанд на студијама архитектуре на Факултету техничких наука, Маја Гулан, мастер инжењер менаџмента ФТН-а (модул Пројектни менаџмент) и студенткиња докторских студија на Универзитету у Шенжену, као и још два студента са Универзитета у Шенжену, Хафиз Мустансар Јаваид из Пакистана, тренутно на докторским студијама и Ting Xie из Кине, који је на мастер студијама на истом универзитету.
Поводом великог успеха и освојене сребрне медаље, Мијат Кустудић, Маја Гулан и Никола Кустудић посебно су истакли квалитет студија и претходно стечено образовање на Факултету техничких наука као важан предуслов и предност не само за успешно учешће на овом такмичењу, већ и за наставак образовања на Универзитету у Шенжену и прве кораке у изградњи професионалне каријере.
Поред похађања докторских студија на Универзитету у Шенжену, Мијат ради као асистент у Audencia француској школи за бизнис на овом кинеском универзитету, на којем је током школовања добио и Награду за изузетне доприносе. До сада је учествовао у великом броју међународних пројеката у Србији, Немачкој и Либерији што му је помогло у улози вође тима и у координисању да се идеја на прави начин обликује и презентује. „Досадашња знања и искуства су ми омогућила да сагледам целокупан процес развоја оваквог производа. Употребио сам своје знање о вештачкој интелигенцији да бих надгледао и пратио креирање програма, а своје менаџерске способности у анализирању потреба тржишта, координисању свог тима и осмишљавању презентације”, објаснио је Мијат који је захваљујући ФТН-у раније био и на студентској размени у Немачкој у оквиру ERASMUS програма, што га је потом одвело у Либерију.
Маја Гулан је на пројекту била систем инжењер и њен је задатак био анализа и истраживање тржишта, као и део софтверског развоја. „Када имате тако чврсту базу знања, после ју је лако надограђивати кроз даље образовање и радно искуство“, објаснила је Маја. „Основне студије сам завршила на студијском програму Рачунарство и аутоматика, а искуство сам такође стекла кроз праксу на Prince of Songkla University на Тајланду и кроз студентску размену на Универзитету La Sapienza у Риму”, додала је Маја.
Никола Кустудић имао је улогу компјутер инжењера пројекта, у оквиру које је радио front end дизајн и развијао структуру презентације пројекта коју је Мијат потом одржао пред стручним жиријем. „На мастер студијама из области савремених теорија и технологија у архитектури сам увидео могућност интердисциплинарности, која је основа мог даљег истраживања. Такође, захваљујући Факултету имао сам прилику да одем на студентску размену у Бари у оквиру докторских студија”, истакао је Никола неке од значајних предности које му је донело досадашње студирање на ФТН-у.
Студенти ФТН-а имали су могућност учешћа на овом такмичењу захваљујући дугогодишњој и плодоносној сарадњи ФТН-а и његовог Департмана за индустријско инжењерство и менаџмент са реномираним кинеским инстутицијама. Досадашња вишегодишња пракса показује да су дипломци Факултета техничких наука Универзитета у Новом Саду који су за наставак студија одабрали неки од кинеских универзитета тамо одлично прихваћени, као и да су укључени у различите ваннаставне активности, које доносе значајно међународно искуство.
УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ
Др Зорана Ђинђића 1
21102 Нови Сад, Србија
021 485 2020
[email protected]
Мапа сајта | Copyright © 1998-2022 Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: [email protected]