Награде „Др Зоран Ђинђић“ за младe научникe и истраживачe, као и за најбољи дипломски рад, завршни рад на мастер академским студијама или магистарски рад из филозофских и социолошких наука за 2021. годину, свечано су уручене у Ректорату Универзитета у Новом Саду 27. децембра 2021. године.
Проректорка Универзитета у Новом Сад проф. др Сабина Халупка-Решетар истакла је у уводном делу скупа да је реч о престижним признањима која имају за циљ да покажу да се труд и залагање исплате, а да рад и посвећеност, научна радозналост и стрпљење да се изнађу одговори на истраживачка питања, бивају примећени и вредновани.
„Ми смо, као чланови шире научне заједнице, ту да препознамо њихов труд и да им дајемо подстрек и наградимо најбоље међу њима да још вредније и још боље раде и да на тај начин допринесу бољој и здравијој будућности за генерације које долазе“, истакла је проректорка.
Честитајући добитницима награда, проректорка је констатовала да су научна достигнућа овогодишњих лауреата импресивна. „Награда која ће вам данас бити уручена свакако ће обележити почетак или досадашњи део ваше научне каријере али и, надамо се, дати још већи полет да наставите у истом маниру“, поручила је професорка Халупка-Решетар.
Поздрављајући присутне, проф. др Мирка Лукић Шаркановић, заменица покрајинског секретара за високо образовање и научноистраживачку делатност, подсетила је да се премијер Зоран Ђинђић, током свог академског и политичког деловања, залагао за развој образовања, као главног стуба напретка сваког модерног друштва.
„Улагање у образовање и науку је најбољи показатељ да је друштво на добром путу, на путу прогреса. Данас се подсећамо неких важних чињеница, које леже у темељима сваког модерног друштва. Пред нама су стубови тог друштва, који су, пре свега, својим напорним радом, знањем, залагањем, идејом показали да желе бољу будућност за себе, своје ближње, своју Србију. На нама је одговорност да им омогућимо услове за рад и напредовање, да их чујемо и да синергијом, спајајући младост и искуство, направимо од Србије државу у којој ће желети да живе и раде, не да из ње оду“, закључила је професорка Лукић Шаркановић.
Образложења за доделу награда представила је проф. др Биљана Шкрбић, председница Одбора Фонда „Др Зоран Ђинђић“, која је дала осврт на доприносе сваког добитника појединачно. Она је истакла да резултати рада награђених уопштено припадају горућим проблемима садашњице – заштити животне средине и здрављу популације.
„Носиоци ових престижних награда су млади људи, свесни да се наука и научни рад не вреднују само кроз број научних радова, који су као водећи истраживачи и сарадници препознатљивих научних тимова са Универзитета у Новом Саду објавили, већ и по примењивости остварених резултата“, рекла је професорка Шркбић. „Ми, научници, морамо наћи равнотежу између жеље за објављивањем радова и њихове имплементације у решавању горућих питања опстанка и одрживости, будући да није сврха научног рада само у објављивању великог броја радова у часописима са ниским импакт факторима, већ препознатљивост и позиционарање остварених резултата у високо вреднованим врхунским часописима изузетне вредности. Тиме ће и српској науци припасти високо место и позиција на међународној научној сцени“, закључила је професорка Шкрбић.
Награде „Др Зоран Ђинђић“ за младог научника и истраживача за 2021. годину уручила је проф. др Мирка Лукић-Шаркановић, заменица покрајинског секретара за високо образовање и научноистраживачку делатност, док је Награду „Др Зоран Ђинђић“ за најбољи завршни рад уручила проректорка проф. др Сабина Халупка-Решетар.
Добитница Прве награде „Др Зоран Ђинђић“ за младог научника и истраживача је др Вања Шерегељ, истраживач сарадник на Технолошком факултету Нови Сад Универзитета у Новом Саду. Добитник Друге награде је др Саша Костић, научни сарадник на Институту за низијско шумарство и животну средину Универзитета у Новом Саду, док је Трећа награда уручена др Горани Мијатовић, доценткињи на Факултету техничких наука Универзитета у Новом Саду.
Лауреат награде „Др Зоран Ђинђић“ за најбољи дипломски рад, завршни рад на мастер академским студијама или магистарски рад из филозофских и социолошких наука у 2021. години је Никола Ачански, за мастер рад „Ништавило свести, Егзистенцијално-дијалектички приступ у филозофији духа“, који је одбрањен на Филозофском факултету Универзитета у Новом Саду.
Поводом доделе награда „Др Зоран Ђинђић“, др Вања Шерегељ, добитница Прве награде за младог научника и истраживача, истакла је да је дужност и обавеза научника да непрестано долазе до нових сазнања, да мењају већ прихваћене чињенице и теорије, а у светлу нових, комплетнијих и поузданијих експерименталних чињеница.
„Особито ме радује чињеница да се препознаје снага и моћ која лежи у образовању и науци, те да се ове вредности континуирано промовишу доделом признања, као што је и ,Др Зоран Ђинђић’ за најбољег младог научника и истраживача“, поручила је др Вања Шерегељ. „За младе научнике ова награда представља више него изузетан подстицај да истрајемо у ономе што смо започели. Такође, убеђена сам да млад човек својим залагањем и ентузијазмом може да утиче на стање у друштву у којем желимо да останемо и да га учинимо бољим за будуће генерације. Надам се да признање које смо ми данас добили сугерише да припадамо управо тим младим људима“, поручила је лауреаткиња овогодишње прве награде.
Финансијски покровитељ традиционалних годишњих награда „Др Зоран Ђинђић“ је Покрајински секретаријат за високо образовање и научноистраживачку делатност, а награде се састоје од дипломе и новчаног дела.
Годишње награде „Др Зоран Ђинђић“ додељују се од 2004. године. Награда за најбољи дипломски, мастер или магистарски рад додељује аутору рада одбрањеног у текућој години на факултету са универзитета чији су оснивачи Република Србија или Аутономна Покрајина Војводина, док се годишње награде за младе научнике и истраживаче додељују најбољим младим научницима и истраживачима са територије АП Војводине, за постигнуте изузетне резултате у области науке и истраживачког рада у школској години која претходи расписивању конкурса. Квалитет научних резултата оцењује се на основу научног нивоа и значаја резултата, утицајности, цитираности, параметара квалитета часописа и конкретног научног доприноса кандидата у реализацији резултата. Поред квалитета, у оцени научно-истраживачког доприноса узима се у обзир и низ квантитативних показатеља.
УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ
Др Зорана Ђинђића 1
21102 Нови Сад, Србија
021 485 2020
[email protected]
Мапа сајта | Copyright © 1998-2022 Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: [email protected]