Поводом обележавања Дана Универзитета у Новом Саду, у Ректорату је 27. јуна 2022. године одржана свечана академија у част 62 године од оснивања Универзитета, који је са готово 50.000 студената и преко 5.000 запослених једини државни универзитет у Аутономној Покрајини Војводини, у чијем саставу се налазе 14 факултета и три научна института, лоцирана у четири историјска централноевропска града – Новом Саду, Сомбору, Суботици и Зрењанину.
Ректор Универзитета у Новом Саду проф. др Дејан Мадић је том приликом захвалио на визији просвећених људи који су омогућили остварење ранијих дугогодишњих тежњи значајних културних и просветних личности да се на овим просторима оснује универзитет, подсећајући да су први факултети основани пре званичног оснивања Универзитета – Пољопривредни и Филозофски факултет 1954. године, а затим Правни 1955. и Технолошки 1959. године.
„Дошли смо до тога да имамо 14 факултета и три научна института, високог квалитета, добро рангираних на Шангајској и на другим ранг листама, на којима се практично меримо са окружењем у Европи и свету. Можемо рећи да је Универзитет у Новом Саду пожељан партнер за сваки европски универзитет“, рекао је професор Мадић. Од најзначајнијих активности на међународној сцени, ректор је истакао да је Универзитет недавно примљен у чланство конзорцијума угледних европских универзитета ЕУГЛОХ, чија је мисија усмерена на примену мултидисциплинарног приступа у области глобалног здравља.
Током свог излагања, професор Мадић је представио најзначајнија постигнућа факултета и института Универзитета, којима су сумирани резултати рада у текућој школској години.
Покрајински секретар за високо образовање и научноистраживачку делатност проф. др Зоран Милошевић је рекао да је обележавање Дана Универзитета прилика да се подсетимо на неке квантитативне показатеље, као што су број студената, наставника и акредитованих студијских програма, али да је још значајније говорити о квалитету који има Универзитет у Новом Саду.
„Универзитет је моћан генератор промена у Србији, који у фокус свог интересовања поставља вредности које чине нашу садашњост, али и будућност. Из угла хуманистичке мисије, Универзитет је место где се, поред осталог, налазе најбројнији добровољни даваоци крви, шампиони у симулацији суђења, као и они који побеђују на ЕУРОБОТ-у у Француској. Дакле, ја бих рекао да имамо не само шампионе знања, него и шампионе људског квалитета“, поручио је професор Милошевић.
Присутне је на свечаности такође поздравила проф. др Маријана Дукић Мијатовић, државни секретар у Министарству просвете, науке и технолошког развоја. „Велико ми је задовољство што сам данас овде поводом значајног јубилеја. Поносни на наш Новосадски универзитет, са већ вишедеценијском традицијом, поносни смо и на све наше успехе које смо имали у протеклом периду“, рекла је професорка Дукић Мијатовић, подсећајући да је ове године оборен рекорд у броју пријављених за полагање пријемних испита и упис на Факултет техничких наука, који је једна од институција чланица заједнице Универзитета у Новом Саду.
Професорка Дукић Мијатовић је рекла да су значајни резултати већ постигнути у неким областима науке, међу којима су биотехнологија, пољопривредне науке, ветерина и друге, у којима се Универзитет у Новом Саду увелико високо котира на светским ранг листама најбољих универзитета. „То је нешто што нам даје наду, један ентузијазам да на нашим младим научницима и квалитетним професорима остаје овај Универзитет и за будуће деценије“, поручила је професорка Дукић Мијатовић.
У оквиру свечаности су промовисани нови професори емеритуси Универзитета у Новом Саду. Ово престижно звање Универзитет додељује на предлог факултета или друге високошколске јединице, редовном професору у пензији, пензионисаном у претходне три школске године, који има најмање 20 година радног искуства у високом образовању и у области науке, а који се посебно истакао својим научним, односно уметничким радом, стекао међународну репутацију и постигао резултате у обезбеђивању наставно-научног, односно наставноуметничког подмлатка у области за коју је изабран. Током школске 2021/2022. године, Сенат Универзитета доделио је звање професора емеритуса проф. др Стевици Ђуровићу (Природно-математички факултет), проф. др Браниславу Боровцу (Факултет техничких наука) и проф. др Сави Дамјанову (Филозофски факултет).
Нове професоре емеритусе представила је професорка емерита др Радмила Маринковић Недучин, председавајућа Председништва Клуба професора емеритуса Универзитета у Новом Саду, која је у свом излагању указала на најзначајније резултате рада, награде и признања нових професора емеритуса. Повеље о додели звања професор емеритус професору Ђуровићу и професору Боровцу уручио је на свечаности ректор Универзитета проф. др Дејан Мадић, док ће повеља професору Дамјанову бити уручена накнадно.
Поред промоције нових професора емеритуса, на свечаности су уручене награде студентима за научне и стручне радове у школској 2020/2021. години, које се додељују одлуком Сената Универзитета на основу реализованог Конкурса за израду научних и стручних радова студената у текућој школској години. Присутнима се тим поводом обратио проректор за наставу и студентске активности проф. др Ђорђе Херцег, који је награђеним студентима честитао на уложеном труду и постигнутом успеху.
На основу одлуке Сената Универзитета донете у априлу 2022. године, укупно су награђена 52 студента са Филозофског факултета, Економског факултета у Суботици, Медицинског факултета, Грађевинског факултета у Суботици, Природно-математичког факултета, Техничког факултета „Михајло Пупин” у Зрењанину, Академије уметности, Факултета спорта и физичког васпитања и Технолошког факултета.
Свечану академију Универзитета у Новом Саду оплеменио је богат музички програм, уз подршку Академског културноуметничког друштва Универзитета „Соња Маринковић“ и Академије уметности Нови Сад.
Химну Републике Србије и свечану академску песму Gaudeamus Igitur извео је на почетку свечаности првак Опере Српског народног позоришта Александар Саша Петровић, тенор, уз клавирску пратњу Луке Петровића, а током свечаности су наступили и солисти АКУДУНС-а Александар Маџаревић и Јелена Маџаревић, који су извели Циганске игре из Војводине, према кореографији Добривоја Путника и уз музичку пратњу Народног оркестра АКУДУНС-а.
Свечаност је употпуњена виртуозним наступом Андријане Пантић, студенткиње треће године Флауте на Академији уметности, у класи проф. Лауре Леваи Аксин и вишег стручног сарадника др уметности Петра Поповића, која је извела Caprice No. 24 Никола Паганинија, а заокружена је звуцима музике из балета Крцко Орашчић Чајковског – Плетњова, инспиративним извођењем композиција Марш оловних војника и Andante maestoso, у наступу Бошка Стојадиновића, студента друге године Клавира Академије уметности, у класи проф. Милана Миладиновића.
Награђени студенти за научне и стручне радове у школској 2021/2022. години
УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ
Др Зорана Ђинђића 1
21102 Нови Сад, Србија
021 485 2020
[email protected]
Мапа сајта | Copyright © 1998-2022 Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: [email protected]