У циљу повезивања образовања, науке и привреде, као и интензивирања примене научних достигнућа у пракси, Универзитет у Новом Саду и компанија Toyo Tire Serbia д.о.о. закључили су Меморандум о пословној сарадњи 26. августа 2022. године, у Ректорату Универзитета у Новом Саду. Поред кровног меморандума са Универзитетом, закључен је и посебан споразум о сарадњи између Технолошког факултета Нови Сад и ове јапанске компаније.
Споразуме су у име уговорних страна потписали Кеничиро Такасаго, заменик генералног директора Toyo Tire Serbia д.о.о, проф. др Дејан Мадић, ректор Универзитета у Новом Саду и проф. др Јарослав Катона, продекан за финансије Технолошког факултета Нови Сад. Потписивању споразума присуствовали су и проф. др Сабина Халупка Решетар, проректорка за међународну сарадњу и проф. др Оскар Бера са Катедре за хемијско инжењерство Технолошког факултета.
Том приликом, заменик генералног директора Toyo Tire Serbia Кеничиро Такасаго истакао је два главна разлога за сарадњу са Универзитетом и Технолошким факултетом. „Један од разлога зашто смо се определили за Универзитет у Новом Саду јесте тај што је Toyo Tire лоциран у Инђији и што смо на тај начин желели да дамо допринос локалној заједници. Други велики разлог јесте што тренутно запошљавамо око 450 запослених, а међу њима се посебно истичу они који су студије завршили на Универзитету у Новом Саду, па је природан избор пао на Универзитет“, истакао је Кеничиро Такасаго, уз напомену да се разматра и оснивање истраживачко-развојног центра који би посебно био фокусиран на развој одрживих сировина.
Ректор Универзитета проф. др Дејан Мадић нагласио је да наука и образовање своје исходиште морају да имају у пракси, у привреди и бенефиту који дају друштву. „Имаћемо искуства из Јапана, с обзиром да су они јако добри и значајни на светском тржишту аутомобилских гума. Ако наши студенти буду узели нешто од тог знања, а ми унапредили своја, већ постојећа знања, онда добијамо вин-вин ситуацију да су сви задовољни, да смо ми вратили дуг друштву које нас је основало, а да наши студенти знају зашто студирају“, поручио је ректор.
Продекан Технолошког факултета проф. др Јарослав Катона је рекао да Технолошки факултет има три стуба на којима се заснива његова активност – образовање изврсних инжењера, наука у више научних области и сарадња са привредом. „Сведоци смо последњих година реиндустријализације Војводине и Србије, где имамо све више компанија светског реномеа у нашем суседству. Технолошки факултет је препознао те трендове у нашем окружењу и широм отворио врата партнерству са тим компанијама“, рекао је професор Катона, подсећајући да Технолошки факултет има развијену сарадњу и са другим реномираним компанијама као што су НИС, Бери Калебо и друге. Он је изразио уверење да управо веза факултета и индустрије може да мотивише младе људе да се определе за студије на Универзитету у Новом Саду и да таква сарадња представља гаранцију да добијају добро знање и да сутра имају добар посао у Србији. „Када имате такву сарадњу са компанијама, то је сјајна потврда квалитета који постоји на Универзитету у Новом Саду и Технолошком факултету“, закључио је продекан Технолошког факултета.
Сарадња на основу Меморандума о сарадњи Универзитета у Новом Саду и компаније Toyo Tire Serbia укључиваће заједничко остваривање краткорочних и дугорочних научно-истраживачких, стручних и других пројеката од интереса за обе стране, сарадњу у области иновација и трансфера знања, заједничко учешће у реализацији едукативних програма у областима од значаја за обе стране, као и заједничко учешће на стручним скуповима, саветовањима, семинарима и другим облицима едукације у организацији једне од страна потписница.
Поред тога, сарадња ће обухватити и образовање, обуку и стручну праксу за студенте Универзитета, стипендирање студената Универзитета од стране компаније и учешће компаније у финансирању и спонзорству научних и других скупова на Универзитету.
УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ
Др Зорана Ђинђића 1
21102 Нови Сад, Србија
021 485 2020
[email protected]
Мапа сајта | Copyright © 1998-2022 Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: [email protected]