У Београду је 1. новембра 2022. године одржан Други тинк тенк у организацији Института за појас и пут под називом „Нови светски трендови у рефлексији 20. Националног конгреса КПК“ који је окупио релевантне експерте и представнике универзитета, индустрије, културних и политичких институција из партнерских земаља у оквиру Иницијативе појас и пут.
У име Универзитета у Новом Саду скупу је присуствовао ректор проф. др Дејан Мадић, који је био и један од учесника панела „Допринос академске сарадње и будућих талената“. У оквиру овог дела скупа дискутовано је о томе како академска сарадња може да пружи допринос даљем развоју заједничке будућности, као и о областима будуће сарадње у оквиру овог тинк тенка у циљу промоције и наставка активности Иницијативе појас и пут. Поред ректора Мадића, на истом панелу је учествовао и декан Академије уметности Нови Сад проф. Синиша Бокан.
Том приликом, ректор Мадић је подсетио на посвећеност Универзитета академској сарадњи у оквирима ове Иницијативе и Механизма сарадње између Кине и земаља централне и источне Европе (познат и као Механизам 16+1), што је препознато и од стране Кинеске образовне асоцијације за међународну размену (CEAIE – China Education Association for International Exchange) која је за период од 2017. до 2019. године доделила Универзитету улогу Секретаријата односно координатора за међуинституционалну сарадњу у оквиру Кина-ЦИЕЗ Конзорцијума институција високог образовања. Он је додао да је током претходних пет година, Универзитет у Новом Саду постао члан великог броја организација и центара, међу којима су: Универзитетска алијанса пута свиле, Мрежа за науку и иновације појаса и пута, Алијанса пословних школа, Савез светских текстилних универзитета, Међународна алијанса инжењерског образовања за појас и пут, Међународни заједнички истраживачки центар за инжењерско образовање за појас и пут, Међународна алијанса за филмско образовање, Конзорцијум универзитета архитектуре, Мрежа истраживачких центара за науку и технологију и Савез инжењерских колеџа.
„Даљи рад на унапређењу академске сарадње у оквиру Иницијативе појас и пут остаје у фокусу Универзитета у Новом Саду, а након тешке ситуације због пандемије корона вируса, надамо се да долази време када ћемо моћи да се поново окупљамо, да стварамо нова партнерства, развијамо сарадњу кроз размену студената и наставног особља и да унапређујемо своје студијске програме на добробит наших студената и будућих талената“, поручио је ректор Мадић током свог излагања.
Осим основних тема скупа, током Другог тинк тенка посебно је разговарано о најзначајнијим закључцима првог таквог скупа који је одржан у Београду 18. фебруара 2022. године, под називом „Одрживост заједничке будућности“, са циљем да се оствари континуитет у разматрању кључних тема за даљи развој Инцијативе појас и пут.
УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ
Др Зорана Ђинђића 1
21102 Нови Сад, Србија
021 485 2020
[email protected]
Мапа сајта | Copyright © 1998-2022 Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: [email protected]