Универзитет у Новом Саду један је од пет државних универзитета који су се представили на онлајн Сајму студентске стручне праксе у јавној управи 9. новембра 2022. године, у организацији Министарства државне управе и локалне самоуправе Републике Србије. Сајам је организован као једнодневни онлајн догађај на посебној платформи која посетиоце води кроз виртуелно здање Народне скупштине Републике Србије.
У оквиру уводног дела Сајма, присутне су на почетку поздравили др Александар Мартиновић, министар државне управе и локалне самоуправе и Пламена Халачева, заменик шефа Делегације Европске уније у Републици Србији, а уприличено је и потписивање Програма сарадње у вези са пружањем подршке високошколским установама у образовном процесу за 2022/2023. годину, који су потписали представници државних универзитета и министар.
Тим поводом, у име Универзитета у Новом Саду присутне је поздравио ректор проф. др Дејан Мадић, који је рекао да је управо држава највећи послодавац, како у нашој земљи тако и у другим земљама, због чега је добро да студенти имају прилику да кроз учешће у програму покажу своје професионалне капацитете, као и да се ближе упознају са радом у свим областима које обухвата државна управа. „Овај програм ће сигурно донети пуно бенефита. Енергија младих је јако потребна, а потребно је и знање, мудрост и рутина оних службеника који воде нашу локалну и државну управу“, поручио је ректор Мадић.
На трибини под називом „Како на стручну праксу у јавној управи?“ учествовао је проректор за наставу и студентске активности Универзитета проф. др Ђорђе Херцег, који је најавио да ће за студенте Универзитета у Новом Саду на располагању бити 70 места за радну праксу у 12 органа јавне управе.
„Оно што наша искуства показују је да је за студенте, а поготово за студенте друштвено-хуманистичких наука, ово један сјајан први корак у развоју њихове каријере, прилика да се упознају са функционисањем јавне управе и локалне самоуправе. Надам се да ће у наредном периоду у овакав вид стручне праксе бити укључени и студенти других усмерења“, истакао је проректор Херцег.
Током онлајн Сајма студенти су били у прилици да прате презентације органа и универзитета на њиховим виртуелним штандовима, присуствују тематским трибинама о стручној пракси и запошљавању у јавној управи, као и да директно комуницирају са представницима органа и универзитета који учествују на Сајму.
Овај догађај представља увод у реализацију програма стручне праксе који студентима различитих профила са Универзитета у Београду, Универзитета у Новом Саду, Универзитета у Нишу, Универзитета у Крагујевцу и Државног универзитета у Новом Пазару нуди могућност обављања стручне праксе у укупно 56 органа јавне управе у више градова. Планирани период реализације стручне праксе је од 16. фебруара до 30. јуна 2023. године, а полазници ће праксу обављати у трајању до 80 часова (четири недеље по четири часа дневно).
За студенте Универзитета у Новом Саду програм у школској 2022/2023. години нуди могућност обављања стручне праксе за одређена усмерења са шест факултета: Правног факултета, Филозофског факултета, Економског факултета у Суботици, Техничког факултета „Михајло Пупин“ у Зрењанину, Факултета техничких наука и Грађевинског факултета у Суботици. Они ће имати прилику да праксу обављају у Министарству државне управе и локалне самоуправе, Служби за управљање кадровима, Служби координационог тела Владе Републике Србије за општине Прешево, Бујановац и Медвеђа, Управи царина, градским управа градова Суботица, Зрењанин, Кикинда, Сомбор, Сремска Митровица и Смедерево, затим у Западнобачком управном округу и Пчињском управном округу, према конкретно исказаним потребама појединих органа за одређеним профилима.
Организатор Сајма и програма радне праксе је Министарство државне управе и локалне самоуправе уз подршку ЕУ пројекта „Видљивост и комуницирање реформе јавне управе“.
Детаљније информације о програму студентске стручне праксе у јавној управи доступне су на сајту: https://strucnapraksa.mduls.gov.rs/
УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ
Др Зорана Ђинђића 1
21102 Нови Сад, Србија
021 485 2020
[email protected]
Мапа сајта | Copyright © 1998-2022 Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: [email protected]