Средњоевропски програм универзитетске размене (Central European Exchange Program for University Studies) има акроним CEEPUS. Централна CEEPUS канцеларија налази се у Бечу. Програм CEEPUS је заснован на међудржавним спорзумима држава које су учеснице у овом програму (Аустрија, Албанија, Бугарска, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Чешка, Хрватска, Македонија, Мађарска, Молдавија, Пољска, Румунија, Словачка, Словенија и Србија).
Почевши од октобра 2015. године, нови Национални координатор за CEEPUS програм за Србију је TEMPUS фондација
Основни циљеви програма су успостављање мултилатералне сарадње кроз академску мобилност унутар средњоевропског и јужноевропског региона, промовисање студијских програма и академских мрежа, нарочито заједничких диплома, промовисање разумевања и специфичности региона и помоћ у успостављању европског високообразовног простора.
Програм омогућава мобилност студената и универзитетских професора, као и курсеве за учење језика и екскурзије. Важну одлику програма представљају универзитетске мреже које се заснивају на сарадњи између најмање три универзитета, под условом да су сва три универзитета из различитих земаља чланови CEEPUS програма.
За разлику од других програма, листа приоритета у CEEPUS програму не постоји и све академске области се равноправно прихватају. Универзитетске мреже се бирају помоћу два компјутерски подржана корака од којих је један на националном, а други на међународном нивоу. У циљу признавања академских активности учесницима програма, потребно је да универзитети који се налазе у заједничкој мрежи имају успостављен европски кредитни систем бодовања предмета и компатибилан систем оцењивања. Такође, потребно је да универзитет нуди одређене предмете на енглеском, немачком или француском језику. За стипендије могу да конкуришу студенти и професори са знањем енглеског језика свих државних универзитета у Србији без обзира на смер и струку.
У оквиру програма не постоји трансфер финансијских средстава. Свака држава чланица финансира студенте и професоре које прима. Висина стипендије се одређује на основу нивоа економског стандарда државе чланице.
Дана 1. маја 2011. године на снагу је ступио CEEPUS III програм који ће трајати наредних седам година, након чега се програм аутоматски продужава на још седам година. CEEPUS III програм продужен до 1. априла 2025. године.
Износи стипендија од школске 2018/2019. године, који се исплаћују долазећим студентима и професорима у Републици Србији су:
Омогућене комбиноване мобилности долазних CEEPUS кандидата у летњем семестру 2020/2021. академске године:
CEEPUS кандидати који своју мобилност реализују на Универзитету у Новом Саду током летњег семестра академске 2020/2021. године имају могућност да академску размену спроведу и у форми комбиноване мобилности. Више информација на сајту Фондације Темпус.
ИНФОРМАЦИЈЕ О ПРОГРАМУ И УПУТСТВА
Преглед активности у оквиру спровођења CEEPUS III програма
Критеријуми за избор кандидата
МРЕЖЕ
Процедура за пријављивање CEEPUS III мреже
ИНФОРМАЦИЈЕ ЗА ДОЛАЗНЕ
Национални координатори за CEEPUS III програм за Републику Србију:
Даница Шћепановић
Софија Петровић
Фондација Темпус – Национална CEEPUS канцеларија
Жабљачка 12, 11000 Београд
Телефони: +381 11 33 42 430 , +381 11 33 42 432
Имејл: [email protected]
Веб-сајт: https://tempus.ac.rs/sta-radimo/ceepus/
Веб-сајт CEEPUS III програма: www.ceepus.info
УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ
Др Зорана Ђинђића 1
21102 Нови Сад, Србија
021 485 2020
[email protected]
Мапа сајта | Copyright © 1998-2022 Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: [email protected]