Еразмус+ је програм Европске уније који обезбеђује финансирање пројеката за сарадњу у области образовања и усавршавања, младих и спорта, у циљу унапређења Европског образовног простора.
У најширем смислу, програм Еразмус+ има следеће приоритете:
- Унапређење свих нивоа образовања
- Ојачавање везе између формалног, неформалног и информалног учења
- Повезивање образовања са светом рада
- Повећење обима мобилности у европском простору образовања
- Повезивање земља у погледу образовних политика
Еразмус+ траје од 2014. до 2020. године. Укупна средства намењена програму за цео период његовог трајања износе 14,7 милијарди евра. Програм се састоји од три кључна и два специфична дела.
Кључна акција 1 (KA1): | Мобилност |
Мобилност студената и запослених у високом образовању Заједнички мастер програми |
|
Кључна акција 2 (KA2): | Пројекти сарадње |
Изградња капацитета (бивши Темпус) Савези знања Савези секторских вештина Стратешка партнерства |
|
Кључна акција 3 (KA3): | Подршка образовним политикама |
Подршка реформама образовања на националном нивоу |
Пројекти „Жан Моне“ из области Европских студија: | |
Модули Катедре Мреже Центри изврсности |
|
Пројекти из области Спорта |
Земље које учествују у Еразмус+ програму деле се на програмске и партнерске.
Програмске земље су све земље Европске уније, Исланд, Лихтенштајн, Норвешка, Турска, Македонија и од 2019. године Србија. Институције из програмских земаља могу учествовати у свим деловима програма.
Партнерске земље су пре свега земље региона који окружује Европску унију, али и све друге земље света. Република Србија је до 2019. године била партнерска земља из региона Западног Балкана, док је од 2019. године добила статус програмске земље и учествује као пуноправна чланица у Еразмус+ програму.
У оквиру Кључне акције 1 програма Еразмус+ све акредитоване самосталне високошколске институције из Републике Србије, које су носиоци Еразмус повеље за високо образовање, подносе пријаве за пројекте својој националној агенцији - Фондацији Темпус. Оне су уједно и координатори пројеката, док су високошколске установе и организације из партнерских земаља у улози партнера на пројекту.
Студенти и запослени универзитета не могу да подносе самосталне пријаве за стипендије за мобилност Европској комисији, националним агенцијама или канцеларијама Еразмус+.
Могућност пријављивања за стипендије биће оглашена путем конкурса и заснована на потписаним и активним међуинституционалним споразумима између одређене високошколске институције из Републике Србије и институције из програмске земље (у КА103 пројектима мобилности) или институције из партнерске земље (у КА107 пројектима мобилности).
Модел споразума који високошколске институције из Републике Србије, као програмске земље, треба да закључе са институцијама из земаља Европске уније, Исланда, Лихтенштајна, Турске или Македоније (као програмских земаља) и са друге стране са институцијама из партнерских земаља прописан је од стране програма Еразмус+.
Универзитет у Новом Саду усвојио је Правилник којим се регулише учешће УНС-а у Кључној акцији 1, кредитној мобилности студената и запослених, и тиме регулисао начин закључивања међуинституционалних споразума.
Еразмус+ споразуми Универзитета у Новом Саду
Еразмус+ координатори на Универзитету у Новом Саду
Критеријуми за интерну евалуацију пријава за мобилност у Еразмус+ КА1
This project has been funded with support from the European Commission. This publication [communication] reflects the views only of the author, and the Commission cannot be held responsible for аny use which may be made of the information contained therein. |
Учешће Универзитета у Новом Саду у Еразмус+ пројекту мобилности
у области високог образовања између програмских земаља
(Еразмус+ КА103)
Универзитету у Новом Саду је 2019. године по први пут одобрен Еразмус+ пројекат мобилности за област високог образовања између програмских земаља (КА103) након што је Република Србија добила статус програмске земље. Европска комисија је 24. октобра 2018. године усвојила одлуку о додели Еразмус повеље за високо образовање Универзитету у Новом Саду, што је предуслов за даље учешће Универзитета у Новом Саду у Еразмус+ програму.
У складу са новим статусом Републике Србије и одобреним пројектом мобилности, Универзитет у Новом Саду планира да у наредном периоду (од летњег семестра 2019/2020. године) отвори нови заједнички циклус Еразмус+ конкурса за одлазну кредитну мобилност наставника, сарадника и студената Универзитета за академску 2019/2020. и 2020/2021. годину.
Студенти и запослени УНС-а ће моћи да се пријављују за Еразмус+ стипендије за мобилност на партнерским институцијама у програмским земљама искључиво на отвореним конкурсима свог матичног универзитета – УНС-а.
Конкурси за мобилност студената и особља односиће се на партнерске институције из програмских земаља које са Универзитетом у Новом Саду имају активан KA103 Еразмус+ међуинституционални споразум и за које Универзитет у Новом Саду има расположиве Еразмус+ стипендије за одлазне мобилности.
Као носилац пројекта мобилности, Универзитет у Новом Саду ће исплаћивати стипендије студентима и особљу УНС-а који прођу процес евалуације, номинације и селекције преко отворених конкурса УНС-а, а на основу укупног буџета који је на располагању Универзитету у Новом Саду за дату академску годину у склопу одобреног текућег пројекта.
Студенти који буду одабрани за мобилност на партнерским институцијама у програмским земљама имаће право на средства за индивидуалну подршку без додатних средстава за трошкове превоза, док ће запосленима поред средстава за индивидуалну подршку бити одобрена и средства за трошкове превоза у износима који ће накнадно бити објављени на сајту Универзитета у Новом Саду.
За мобилности између програмских земаља примењиваће се принципи и правила Универзитета у Новом Саду у спровођењу одлазне мобилности преко програма Еразмус+ КА103 у складу са принципима Еразмус повеље за високо образовање и правилима реализације КА103 пројекта мобилности.
Универзитет у Новом Саду ће одлазним студентима одабраним за мобилност у трајању од најмање два месеца обезбедити и лиценце за онлајн тестирање језичких способности на порталу за Онлајн лингвистичку подршку (OLS), за мобилности за које је главни наставни или радни језик доступан у алату OLS. Лиценце за похађање курса датог језика ће бити додељене након тестирања језичких способности свим учесницима који желе да похађају курс, а у складу са језичким потребама учесника.
Могућност аплицирања за додатна средства за мобилност:
Особе са инвалидитетом (студенти и запослени) биће у могућности да траже додатну финансијску подршку у склопу пријаве на конкурс, подношењем додатне документације (достављаће се документи од надлежне институције који доказује инвалидитет учесника у мобилности). У програмском водичу, на 47. страни, особа са инвалидитетом се дефинише на следећи начин:
“A person with special needs is a potential participant whose individual physical, mental or health-related conditions such that his/her participation in the project / mobility Action would not be possible without extra financial support.“
Студенти у неповољном социо-економском положају који учествују у активностима мобилности, имаће право на додатна средства за индивидуалну подршку у износу од 200 евра месечно, уколико испуњавају критеријуме прихватљивости одређене на националном нивоу за пројекте мобилности у области високог образовања између програмских земаља (КА103), одобрене 2019. године. Критеријуми прихватљивости и додатна документација која ће бити потребно доставити наведени су на сајту Фондације Темпус: https://erasmusplus.rs/studenti-u-nepovoljnom-polozaju/.
За мобилност студената у сврху стручне праксе, студент ће имати право на додатна средства за индивидуалну подршку од 100 евра месечно, независно од тога да ли се налази у неповољном социо-економском положају.
Напомена: У случају мобилности ради обављања стручне праксе код студената који се налазе у неповољном социо-економском положају, ти студенти ће имати право на додатак који је већи – дакле 200 евра месечно. Две врсте додатака су међусобно искључиве, тако да није могуће добити обе врсте додатних средстава.
Еразмус+ КА103 пројекат мобилности Универзитета у Новом Саду одобрен 2020. године
Универзитету у Новом Саду је 2020. године одобрен нови Еразмус+ пројекат мобилности за област високог образовања између програмских земаља (КА103) у склопу којег су Универзитету у Новом Саду одобрена нова средства за финансирање мобилности са партнерским институцијама из програмских земаља.
За новоодобрени пројекат мобилности важе иста правила као и за пројекат одобрен 2019. године. Еразмус+ конкурс за одлазну кредитну мобилност студената, наставника и сарадника у склопу новоодобреног пројекта ће накнадно бити објављен на сајту Универзитета у Новом Саду, уз навођење тачног периода реализације мобилности и свих осталих услова.
This project has been funded with support from the European Commission. This publication [communication] reflects the views only of the author, and the Commission cannot be held responsible for аny use which may be made of the information contained therein. |
Учешће Универзитета у Новом Саду у Еразмус+ пројекту мобилности
у области високог образовања између програмских и партнерских земаља
(Еразмус+ КА107)
Универзитету у Новом Саду је 2019. године по први пут одобрен Еразмус+ пројекат мобилности за област високог образовања између програмских и партнерских земаља (КА107) након што је Република Србија добила статус програмске земље. Европска комисија је 24. октобра 2018. године усвојила одлуку о додели Еразмус повеље за високо образовање Универзитету у Новом Саду, што је предуслов за даље учешће Универзитета у Новом Саду у Еразмус+ програму.
У складу са новим статусом Републике Србије и одобреним пројектом мобилности, Универзитет у Новом Саду планира да у наредном периоду отвори нови циклус Еразмус+ конкурса за одлазну кредитну мобилност наставника и сарадника Универзитета за академску 2020/2021. и 2021/2022. годину. Универзитету у Новом Саду је у 2019. години одобрен пројекат мобилности за сарадњу са НР Кином са следећим партнерским универзитетима:
На основу одобреног пројекта, тренутно су могуће једино мобилности запослених (наставника и сарадника) за наставне активности и за усавршавање у оба смера, тј. одлазне и долазне мобилности. Мобилности студената тренутно нису предвиђене наведеним пројектом, а уколико буду накнадно омогућене релевантна информација ће бити објављена на сајту.
Запослени УНС-а ће моћи да се пријављују за Еразмус+ стипендије за мобилност на партнерским институцијама у НР Кини искључиво на отвореним конкурсима свог матичног универзитета – УНС-а. Конкурси за мобилност особља односиће се на партнерске институције из НР Кине које са Универзитетом у Новом Саду имају активан KA107 Еразмус+ међуинституционални споразум и за које Универзитет у Новом Саду има расположиве Еразмус+ стипендије за одлазне мобилности.
Као носилац пројекта мобилности, Универзитет у Новом Саду ће исплаћивати стипендије запосленима УНС-а који прођу процес евалуације, номинације и селекције преко отворених конкурса УНС-а, а на основу укупног буџета који је на располагању Универзитету у Новом Саду за дату академску годину у склопу одобреног текућег пројекта.
Запослени који буду одабрани за мобилност на партнерским институцијама у партнерској земљи имаће право на средства за индивидуалну подршку и средства за трошкове превоза у износима који ће накнадно бити објављени на сајту Универзитета у Новом Саду.
За мобилности између Универзитета у Новом Саду и партнерских институција у партнерској земљи примењиваће се принципи и правила Универзитета у Новом Саду у спровођењу одлазне мобилности преко програма Еразмус+ КА107 у складу са принципима Еразмус повеље за високо образовање и правилима реализације КА107 пројекта мобилности.
Могућност аплицирања за додатна средства за мобилност:
Особе са инвалидитетом биће у могућности да траже додатну финансијску подршку у склопу пријаве на конкурс, подношењем додатне документације (достављаће се документи од надлежне институције који доказује инвалидитет учесника у мобилности). У програмском водичу, на 47. страни, особа са инвалидитетом се дефинише на следећи начин:
“A person with special needs is a potential participant whose individual physical, mental or health-related conditions such that his/her participation in the project / mobility Action would not be possible without extra financial support.“
Еразмус+ КА107 пројекат мобилности Универзитета у Новом Саду одобрен 2020. године
Универзитету у Новом Саду је 2020. године одобрен нови Еразмус+ пројекат мобилности за област високог образовања између програмских и партнерских земаља (КА107) у склопу којег је Универзитету у Новом Саду одобрено финансирање мобилности са Украјином, Тајландом и Мексиком.
У складу са одобреним пројектом мобилности, Универзитет у Новом Саду планира да у наредном периоду (од зимског семестра 2020/2021. године) отвори нови циклус Еразмус+ конкурса за одлазну кредитну мобилност студената, наставника и сарадника Универзитета за академску 2020/2021. и 2021/2022. годину. Универзитету у Новом Саду је у 2020. години одобрен пројекат мобилности за сарадњу са следећим партнерским универзитетима из Украјине, Тајланда и Мексика:
Украјина
Национални технички универзитет „Политехнички институт у Харкову“
Тајланд
Универзитет „Принц од Сонгкле“
Мексико
Универзитет у Веракрузу
Одобрени пројекат отвара могућност мобилности студената за студије и праксу и запослених (наставника и сарадника) за наставне активности и за усавршавање у оба смера, тј. одлазне и долазне мобилности. За земље попут НР Кине (пројекат одобрен 2019. године), Мексика и Тајланда (пројекат одобрен 2020. године), које се налазе у склопу инструмента DCI (Development Co-operation Instrument), важе додатна правила: могуће су само одлазне мобилности (из Србије) студената на докторским студијама и мобилност запослених (за наставне активности или усавршавање); могуће су долазне мобилности (у Србију) студената на студијама кратког циклуса, основних, мастер и докторских студија, те мобилности запослених (за наставне активности или усавршавање).
Студенти и запослени УНС-а ће моћи да се пријављују за Еразмус+ стипендије за мобилност на партнерским институцијама у наведеним земљама искључиво на отвореним конкурсима свог матичног универзитета – УНС-а. Конкурси за мобилност студената и особља односиће се на партнерске институције из Украјине, Тајланда и Мексика које са Универзитетом у Новом Саду имају активан KA107 Еразмус+ међуинституционални споразум и за које Универзитет у Новом Саду има расположиве Еразмус+ стипендије за одлазне мобилности. Пријаве за мобилност ће бити могуће искључиво у складу са пропозицијама и правилима конкурса.
Као носилац пројекта мобилности, Универзитет у Новом Саду ће исплаћивати стипендије студентима и запосленима УНС-а који прођу процес евалуације, номинације и селекције преко отворених конкурса УНС-а, а на основу укупног буџета који је на располагању Универзитету у Новом Саду за дату академску годину у склопу одобреног текућег пројекта.
Студенти и запослени који буду одабрани за мобилност на партнерским институцијама у партнерским земљама имаће право на средства за индивидуалну подршку и средства за трошкове превоза у износима који ће накнадно бити објављени на сајту Универзитета у Новом Саду.
За мобилности између Универзитета у Новом Саду и партнерских институција у партнерским земљама примењиваће се принципи и правила Универзитета у Новом Саду у спровођењу одлазне мобилности преко програма Еразмус+ КА107 у складу са принципима Еразмус повеље за високо образовање и правилима реализације КА107 пројекта мобилности. Кандидати који докажу статус особе са инвалидитетом ће моћи да аплицирају и за додатна средства за мобилност.
Модел Еразмус+ билатералног међуинституционалног споразума
Информација о Еразмус+ дигиталним међуинституционалним споразумима
Архива
Модел међу-институционалног споразума (.doc)
Модел међуинституционалног споразума између програмских земаља
Жалба на Одлуку о Еразмус+ стипендистима
Правилник о учешћу Универзитета у Новом Саду у кључној активности 1 (кредитна мобилност) програма Еразмус+ |
Студенти УНС-а који су учествовали у кредитној мобилности програма Еразмус Мундус (једне од мрежа у кључној акцији 2) немају право да користе програм Еразмус+ за кредитну мобилност на истом нивоу студија. Уколико је, међутим, студент користио Еразмус Мундус стипендију за размену на основним студијама, а сада је уписан на мастер програм УНС-а и жели да се пријави за размену на нивоу мастер студија, може да се пријави у оквиру Еразмус+ програма. Исто важи и за мобилност на мастер нивоу преко Еразмус Мундус-а, и затим нову мобилност на нивоу докторских студија преко Еразмус+ програма.
KA103
KA131
KA107
KA107 - стари статус
УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ
Др Зорана Ђинђића 1
21102 Нови Сад, Србија
021 485 2020
[email protected]
Мапа сајта | Copyright © 1998-2022 Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: [email protected]