Министар културе и информисања Републике Србије Владан Вукосављевић посетио је Универзитет у Новом Саду 1. јуна 2018. године. Заједно са министром Вукосављевићем, Универзитет су посетили: др Драган Хамовић, специјални саветник министра културе, др Дејан Масликовић, помоћник министра културе за дигитализацију, Весна Срданов, начелница Управе за културу Града, Сава Тодоров, председник Управног одбора Градске библиотеке у Новом Саду, Тодор Брзак, председник Надзорног одбора Градске библиотеке у Новом Саду, Драган Којић, директор Градске библиотеке у Новом Саду, Јелена Подгорац Јовановић, директорка Библиотеке шабачке и Александар Јокановић, помоћник директора Градске библиотеке у Новом Саду.
Госте су примиле проректорке Универзитета у Новом Саду проф. др Биљана Абрамовић и проф. др Снежана Смедеравац. Састанку су такође присуствовали: проф. др Бранко Милосављевић, руководилац развоја Библиотечко-информационог система БИСИС и редовни професор Факултета техничких наука, др Мирјана Брковић, управник Централне библиотеке и мр Милан Керац, извршни руководилац Центра за информационе технологије Универзитета у Новом Саду.
Током сусрета вођени су разговори о развоју и имплементацији библиотечко-информационог система БИСИС и о унапређеној верзији система БИСИС. Реч је о систему који је развијен на Универзитету у Новом Саду, а који данас активно користи преко 50 библиотека свих типова у Републици Србији.
Након састанка у свечаној сали Ректората, делегација је посетила Центар за информационе технологије и Централну библиотеку Универзитета у Новом Саду, како би се упознали са хардверском опремом система БИСИС, која је смештена у згради Ректората, а чију набавку је у оквиру пројекта финансирало Министарство културе и информисања.
____________________
Концепција развоја Система научних и технолошких информација Србије (СНТИС) усвојена је у Републици Србији 1991. године. Овим документом је за потребе система предложено да се развије више логичких мрежа, а једна од њих је и библиотечка мрежа. Концепција мреже дата је у пројекту „План развоја библиотечке мреже Србије“, чији је руководилац био проф. др Душан Сурла са Природно-математичког факултета Универзитета у Новом Сада, а финансирало га је Министарство за науку и технолошки развој Србије 1992. године. Развој овог система настављен је и после 1996. године на Универзитету у Новом Саду, на Факултету техничких наука и Природно-математичком факултету. Резултат тог развоја јесте неколико верзија информационог система БИСИС.
Циљ пројекта „План развоја библиотечке мреже Србије” је био успостављање основних елемената развоја компјутеризоване библиотечке мреже у погледу опреме и програмске подршке, као и стандарда који се морају примењивати приликом пројектовања и набавке опреме, израде библиографских информација, односно база података библиографских записа.
Крајем 2005. године, на основу уговора између Природно-математичког факултета, Факултета техничких наука и Градске библиотеке у Новом Саду, започета је реализација пројекта „Библиотечка мрежа Војводине”, када је први пут имплементиран софтвер БИСИС, уз подршку ресорних покрајинских секретаријата. На основу искуства и захтева факултетских, градских и специјализованих библиотека, урађена је 4. верзија система БИСИС. Министарство културе и информисања Републике Србије доделило је 2017. године средства за развој пројекта „Развој и имплементација нове верзије библиотечко-информационог система ’БИСИС у облаку’” који су предложиле Градска библиотека у Новом Саду, Библиотека града Београда и Библиотека шабачка. Руководилац пројекта је проф. др Бранко Милосављевић, редовни професор и шеф Катедре за информатику Факултета техничких наука Универзитета у Новом Саду.
Програм за библиотечко-информационо пословање БИСИС, осмишљен тако да ради на свим оперативним системима, данас користи преко 50 библиотека у Републици Србији, свих типова (јавне, високошколске и универзитетске, школске, специјалне, манастирске).
УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ
Др Зорана Ђинђића 1
21102 Нови Сад, Србија
021 485 2020
[email protected]
Мапа сајта | Copyright © 1998-2022 Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: [email protected]