У оквиру обележавања глобалне кампање „16 дана активизма против насиља према женама“ на Универзитету у Новом Саду, у згради Ректората је 1. децембра 2022. године одржана трибина под називом „Родно засновано насиље и фемицид – одговорност и значај медија“.
Обележавање глобалне кампање „16 дана активизма против насиља према женама“ на Универзитету у Новом Саду започето је предавањем „Основни појмови и термини родних студија – изазови контекстуализације и локализације“ које је одржала др Зорана Антонијевић, научна сарадница Центра за међународну безбедност на Факултету политичких наука Универзитета у Београду, на Филозофском факултету 29. новембра 2022. године.
Универзитет у Новом Саду и ове године учествује у кампањи 16 дана активизма против насиља према женама. Реч је о глобалној кампањи која се обележава у преко 100 држава света, а обухвата четири важна међународна датума која повезују жене, насиље и људска права: Међународни дан борбе против насиља према женама (25. новембар), Светски дан борбе против сиде (1. децембар), Међународни дан особа са инвалидитетима (3. децембар), Годишњицу Монтреалског масакра (6. децембар) и Међународни дан људских права (10. децембар).
У згради Ректората Универзитета у Новом Саду 31. октобра 2022. године одржана је промоција књиге „Изазови интегрисања родне равноправности у универзитетској заједници: Против родно заснованог насиља“ уредница Зилке Спахић Шиљак, Јасне Ковачевић и Јасмине Хусановић. Ова публикација је један од резултата актуелног пројекта УНИГЕМ (University and Gender Mainstreeming) који се реализује у сарадњи са Транскултуралном психосоцијалном образовном фондациом (ТПО) у Сарајеву, са циљем превенције и борбе против родно заснованог насиља, дискриминације и сексуалног узнемиравања, те осигурања интегритета и квалитета у високом образовању.
У периоду од 31. августа до 2. септембра 2022. године у оквиру пројекта УНИГЕМ (University and Gender Mainstreaming Project), на којем Универзитет у Новом Саду учествује као партнерска институција, одржана је обука под насловом „Несвесна пристрасност“ (Unconscious bias). Обуку је организовала Транскултурна психосоцијална образовна фондација (ТПО) из Сарајева у сарадњи са Свеучилиштем у Мостару и одржана је на Правном факултету овог универзитета, уз учешће преко 40 представника са 19 партнерских институција из Хрватске, Босне и Херцеговине, Црне Горе и Србије.
У оквиру пројекта УНИГЕМ објављена је публикација под насловом Изазови интегрисања родне равноправности у универзитетској заједници: Против родно заснованог насиља”, коју су уредиле Зилка Спахић Шиљак, Јасна Ковачевић и Јасмина Хусановић. У њој су представљени резултати истраживања спроведеног у оквиру пројекта. Истраживање је обављено на 18 универзитета, приватних и државних и обухватило је 4754 испитаника из редова наставног и административног особља, као и студенте и студенткиње друштвених, хуманистичких, природних, техничких, биотехничких, биомедицинских, здравствених и уметничких усмерења.
У оквиру регионалне међууниверзитетске сарадње под окриљем пројекта УНИГЕМ (University and Gender Mainstreeming – UNIGEM), у Ректорату Универзитета у Београду је од 6. до 8. јуна 2022. године одржан тренинг под називом „Родна равноправност у пракси образовних и научноистраживачких институција“. Тренинг су заједнички организовали ТПО Фондација у Сарајеву, Институт за филозофију и друштвену теорију и Универзитет у Београду.
У заједничкој организацији Универзитетског центра за интердисциплинарне и мултидисциплинарне студије и истраживања (УЦИМСИ) и Удружења „Женске студије и истраживања”, Нови Сад, проф. др Маја Кораћ одржала је предавање на тему „Научнице из Србије у свету: Рефлексије о повезаности академског истраживања и животног искуства“. Скуп је одржан у Ректорату Универзитета 19. маја 2022. године.
У оквиру међународног пројекта УНИГЕМ (University and Gender Mainstreaming), ТПО Фондација у Сарајеву и Универзитет у Сарајеву били су домаћини међународне конференције „Упркос страху и тишини: универзитети против насиља“, која је одржана 6. и 7. маја 2022. године у Ректорату Универзитета у Сарајеву. Конференција је окупила регионалне и међународне научнице и научнике који истражују родна питања у области високог образовања, с циљем да подстакне и развије студије посвећене политикама родне равноправности како би се радило на превенцији родно заснованог насиља у академској заједници, с фокусом на подручје Балкана и компаративне примере на међународном нивоу.
Након успешно реализоване инфо-сесије о родној равноправности која је била намењена наставном особљу на Универзитету у Новом Саду, Одбор за родну равноправност Универзитета је у сарадњи са UN Women Србија организовао још две инфо-сесије 4. маја 2022. године у Ректорату Универзитета.
УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ
Др Зорана Ђинђића 1
21102 Нови Сад, Србија
021 485 2020
[email protected]
Мапа сајта | Copyright © 1998-2022 Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: [email protected]