Мобилност студената подразумева остваривање дела студијског програма (једаног или више семестара) на страном универзитету у току основних или последипломских студија.
Предности студентског боравка на страном универзитету су многобројне. Поред личних познанстава и упознавања других култура и језика, као и стицања нових академских знања и вештина, студентима се такође отварају веће могућности за будуће запошљавање.
Постоје два типа мобилности за студенте: размена и целокупне студије у иностранству.
Размена студената подразумева да студенти у току својих студија на Универзитету у Новом Саду, један или више семестра проведу на страном универзитету. Значајан део академске мобилности студенти УНС-а остварују путем програма Еразмус Мундус, док се повећани обим мобилности, од школске 2015/2016. године очекује у склопу новог програма Европске комисије, Еразмус+.
Студент УНС-а који одлази на размену све време је студент Универзитета у Новом Саду. У току размене, студент прати и полаже испите који су еквивалентни или сродни испитима које би слушао у том истом семестру да је остао на матичном универзитету. Уколико студент положи све испите договорене у најважнијем документу студентске размене, уговору о учењу, тада му се положени испити признају по повратку на УНС.
Правилник о мобилности студената и академском признавању периода мобилности (српски / енглески).
Целокупне студије у иностранству подразумевају ситуацију у којој појединац жели да постане студент страног универзитета. У овом случају, стечена диплома претходног нивоа студија је обавезни услов.
Студент УНС-а који је дипломирао на Универзитету у Новом Саду може да се пријави за мастер или докторске студије на страном универзитету. Студент тада мора да поштује не само услове конкурисања на програм мобилности, већ и редовне процедуре уписа странаца на одабраном страном универзитету.
За разлику од размене, где диплому и додатак дипломи издаје Универзитет у Новом Саду, одазак на целокупне студије подразумева стицање дипломе страног универзитета.
Наставници и административно особље имају прилику да учествује у програмима размене Универзитета у Новом Саду. Разлика у односу на мобилност студента је у трајању размене, износу стипендије и потребној документацији за конкурисање. Разлози за мобилност могу бити разнолики, с тим што особље најчешће иде на размену због рада на заједничком пројекту, унапређења наставе кроз размену искуства и добре праксе, држања предавања и слично. Наставно и административно особље може се пријавити за мобилност преко билатералних уговора о сарадњи, Ceepus-а, као и преко Еразмус Мундус пројеката и новог Еразмус+ програма.
- Приручник о мобилности студената
- Правилник о мобилности студената и академском признавању периода мобилности
- Модели за писање мотиватионог писма и биографије за конкурисања за стипендије
- Модели уговора о учењу
УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ
Др Зорана Ђинђића 1
21102 Нови Сад, Србија
021 485 2020
[email protected]
Мапа сајта | Copyright © 1998-2022 Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: [email protected]